Przejdź do menu Przejdź do treści

X konkurs "GOSPOSTRATEG"

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na modelowe zarządzanie zieloną zmianą na Śląsku w ramach programu GOSPOSTRATEG X. Dziesiąty konkurs w ramach Programu obejmuje zagadnienie badawcze pn. Opracowanie Modelu Zarządzania Transformacją Energetyczną województwa śląskiego w kontekście wyzwań związanych z przejściem na nisko i zeroemisyjne nośniki energii.

Do X konkursu GOSPOSTRATEG mogą przystąpić konsorcja, w skład których wchodzą zarejestrowane i prowadzące działalność na terytorium Polski, m.in. jednostki naukowe. Podmioty te nie mogą być przedsiębiorstwami w rozumieniu art.1.zał. do rozporządzenia 651/2014.

Zakres tematyczny

Dziesiąty konkurs w ramach Programu obejmuje jedno zagadnienie badawcze pn. Opracowanie Modelu Zarządzania Transformacją Energetyczną województwa śląskiego w kontekście wyzwań związanych z przejściem na nisko i zeroemisyjne nośniki energii (MZTEŚ).

Ma on zapewnić wsparcie w podejmowaniu decyzji w planowaniu procesów dekarbonizacji i transformacji energetycznej dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (UM WŚ) oraz gmin i związków gmin, a także małych i średnich przedsiębiorstw. Istotnym elementem tego modelu będzie narzędzie łączące bazy danych z systemem eksperckim.

  • Baza wiedzy powinna zawierać wykaz produktów i technologii dostępnych komercyjnie w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz towarzyszących, takich jak sieci inteligentne i rozproszone, magazyny energii, pojazdy elektryczne i wodorowe itd. Ma też obejmować wykaz technologii i produktów w fazie rozwojowej w obszarze OZE oraz technologii zeroemisyjnych możliwych do komercjalizacji lub gotowych do wdrożenia.
  • Z kolei system ekspercki powinien pozwolić na ocenę projektów w ramach programów zarządzanych przez UM WŚ, ocenę technologii energetycznych (w tym OZE) dla kształtowania optymalnego z punktu widzenia celów polityk europejskich, krajowych i regionalnych miksu energetycznego, ocenę technologii energetycznych dla celu przygotowania wstępnego studium wykonalności według zadanych parametrów oraz ocenę potrzeb i zmian zapotrzebowania na nowe inwestycje w OZE oraz technologie zeroemisyjne wraz z oceną kierunków zmian technologicznych.

Rodzaje badań

Dofinansowanie można wykorzystać na: badania podstawowe, badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz prace przedwdrożeniowe. Projekt, w którym nie przewidziano prac przedwdrożeniowych, nie może liczyć na dofinansowanie. Czas na realizację projektu to maksymalnie 3 lata.

Terminy

  • Rozpoczęcie naboru wniosków: 17 marca 2023 r.
  • Zakończenie naboru wniosków: 12 maja 2023 r., do godz. 16:00.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej NCBiR.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3