"Muzyka ma moc - Śląskie Chóry dla Ukrainy" [relacja]

13 marca 2022 r. w niedzielę o godz. 17:00 Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach włączył się do ogólnopolskiej akcji chóralnej i zorganizował na Śląsku muzyczne wydarzenie pt. "Muzyka ma moc - Śląskie Chóry dla Ukrainy"/«Музика має силу – Сілезькі хори для України», któremu przyświecał jeden cel - okazanie wsparcia i gest solidarności z narodem ukraińskim, doświadczającym okrutnej napaści zbrojnej.

Na placu przed Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach licznie zgromadziły się chóry aby wspólnie wykonać: Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego"/Гімн Польщі, kompozycję Norberta Blachy pt. "Modlitwa o pokój" w języku polskim i ukraińskim oraz Hymn Ukrainy/Гімн України.

Chórami zadyrygował Michał Brożek (Dyrygent Chóru UE Katowice) i wraz z Justyną Dziumą (Prezes Międzynarodowego Portalu Chóralnego "Chórtowania") poprowadził spotkanie.

Śląskie zespoły chóralne pokazały, że muzyka nie ma granic i jest dobrym językiem na manifestację wobec wojennego zła. Ten niezwykły moment na długo pozostanie w pamięci uczestników, m.in. dzięki filmowi, który zaprezentowany jest na kanale Youtube.

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do Chórów, które wzięły udział w wydarzeniu:

• Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
  • Akademicki Chór Politechniki Śląskiej
  • Zabrzański Chór Młodzieżowy "Resonans con tutti" im. N.G. Kroczka
  • Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej - AZM
  • Chór Mieszany Ogniwo
  • Chór Mieszany Klaster
  • Chór Cantate Deo z Tychów
  • Mieszany Chór Społeczny przy Muzeum Śląskim w Katowicach
  • Chór Ośrodka Liturgicznego
  • Chór Lutnia w Chorzowie
  • Chór Przebudzenie
  • Chór Kameralny "Slavica Musa"
  • Chór mieszany "Gwiazda"
  • Śląski Chór Górniczy Polonia Harmonia
  • Filharmoniczny Chór Kameralny im. D. Bortnianskiego z Czernichowa
  • Chór św. Cecylii z Katowic
  • Chór kameralny Anima Canto z Katowic
  • Zespół wokalny Magnificat

Podziękowania przekazujemy także za:

• realizację nagrania audio - Pawłowi Przybylskiemu
  • realizację nagrania video - Krzysztofowi Tkoczowi (dron), Łukaszowi Bursie
  • montaż - Łukaszowi Bursie
  • współorganizację wydarzenia - Międzynarodowemu portalowi chóralnemu "Chórtownia"

oraz Prezydentowi Miasta Katowice i Dyrekcji wraz z obsługą techniczną Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach za możliwość przeprowadzenia akcji.