Polsko-Ukraiński Festyn Integracyjny [relacja]

28 czerwca br. na terenie dawnych akademików UE Katowice odbył się Polsko-Ukraiński Festyn Integracyjny, organizowany przez Urząd Miasta Katowice oraz Miejski Dom Kultury "Ligota". Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był jednym z partnerów wydarzenia. Podczas Festynu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Silesianie", a Centrum Marketingu przygotowało gry i zabawy dla najmłodszych.

W programie

Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia z udziałem Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy miało miejsce o godz. 16:00. Goście Festynu mogli zobaczyć ukraiński program artystyczny przygotowany przez Fundację "Bażantowo", a następnie muzyczny program rodzinny zespołu "Animo, anima" pt. "Odkrywamy skarb Piękna Rodziny". W dalszej kolejności odbyły się prezentacje i animacje taneczne prowadzone przez parę tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Silesianie" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Impreza zakończyła się występem zespołu "Czornobrywc’i" (Чорнобривці).

Podziękowania dla partnerów wydarzenia przekazał Wiceprezydent Jerzy Woźniak (zarządzający organizacją Polsko-Ukraińskiego Festynu Integracyjnego). Warto dodać, że 28 czerwca br. Prezydent podpisał również umowę darowizny z przedstawicielem Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) na przekazanie darów rzeczowych.

Atrakcje

W trakcie wydarzenia była możliwość skorzystania z wielu rodzinnych atrakcji takich jak:

• stacja animacji (gry i zabawy prowadzone przez animatorów agencji eventowej),
  • urządzenia rekreacyjne (zjeżdżalnia i dmuchany zamek – agencja eventowa),
  • bańki mydlane, malowanie buziek, figurki z balonów, animacje ruchowe i inne atrakcje przygotowane przez partnerów: "Fundację Bażantowo", Fundację Projekt Wsparcia "Nowe Miejsce", Fundację "Index do Przyszłości", Stowarzyszenie MOST, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Dom Aniołów Stróżów", Społeczne, Towarzystwo Hospicjum Cordis, Fundację "In Corpore",
  • strefa zajęć sportowych, przygotowana przez MOSIR Katowice,
  • strefa relaksu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach połączona z punktem informacyjnym i animacjami dla dzieci,
  • warsztaty bębniarskie prowadzone przez Pałac Młodzieży w Katowicach,
  • pokazy i atrakcje przygotowane przez Policję oraz Straż Pożarną w Katowicach.

Tradycyjne potrawy

Podczas festynu można było również skosztować tradycyjnych polskich i ukraińskich potraw, m.in.:

• barszcz ukraiński dla wszystkich uczestników oraz dodatkowo "Pielmieni" – pierożki z farszem przygotowane dla dzieci przez Fundację "Wolne Miejsce",
  • ukraińskie potrawy przygotowane przez gości z Ukrainy (Punkt Recepcyjny),
  • dania grillowe – Fundacja "Czerwona Kalina".
  • stoisko z wypiekami podopiecznych świetlicy Centrum Integracji Międzypokoleniowej "Bezpieczna Twierdza" fundacji "Index do Przyszłości".

Stoiska informacyjne i promocyjne

Na miejscu wydarzenia zostały także umieszczone stoiska informacyjne i promocyjne następujących organizacji:

• Stowarzyszenie Ratujemy + – profilaktyka oraz Pierwsza Pomoc,
  • Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna Katowicach – poradnictwo i promocja zdrowego trybu życia (arkogogle, narkogogle, konkurs, promocja testów w kierunku HIV, profilaktyka chorób i szczepień ochronnych),
  • Fundacja IN CORPORE – punkt konsultacyjny z zakresu zagadnień związanych zrodziną i pomocą dla cudzoziemców,
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach – stoisko promocyjne,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach – stoisko informacyjne.

Przez Fundację "In Corpore" będzie również prowadzona zbiórka publiczna  nr 2022/2652/OR.