Przejdź do menu Przejdź do treści

I Ty możesz zostać fact-checkerem

23 listopada studenci kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna poznali tajniki pracy fact-checkera - dziennikarza, który czuwa nad rzetelnością przekazywanych informacji. O deepfakeach, cheapfakeach, czyli manipulacji w sieci oraz o tym, jak się możemy przed nią bronić opowiedziała uczestnikom spotkania Ilona Ptak - dziennikarka telewizyjna oraz pracownik naukowo-dydaktyczny naszej Uczelni.

W drugiej części spotkania studenci ćwiczyli praktyczne umiejętności rozpoznawania prawdziwych i fałszywych informacji. Warsztaty poprowadzili dziennikarze pracujący w portalu informacyjnym "Tuba Chorzowa" - Jakub Brzozowicz i Bartłomiej Czaja.

Spotkanie wiązało się z premierą platformy fact-checkingowej CALYPSO, która została zaprojektowana przez pracowników UE w Katowicach we współpracy z badaczami z Universite de Lorraine (Francja) oraz University of Athens (Grecja) w ramach międzynarodowego projektu naukowego.

Osoby zainteresowane sprawdzaniem rzetelności informacji zapraszamy do korzystania z platformy: www.calypso.ue.katowice.pl

Projekt CALYPSO finansowy jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Pilot Project – EU grants for small-scale online media: supporting high-quality news products and tackling fake news.  

Dołącz do nas

Nasi partnerzy