Jak funkcjonuje prywatny klub koszykarski GTK Gliwice [relacja ze spotkania]

Jak funkcjonuje prywatny klub koszykarski GTK Gliwice? O to mogli zapytać i usłyszeć uczestnicy kolejnego spotkania online zorganizowanego przez Koło Naukowe "Ekonomia sportu", którego gościem był Prezes Zarządu GTK Gliwice – Jarosław Zięba, współwłaściciel klubu.

Podczas spotkania została dokładnie przedstawiona sytuacja GTK Gliwice, klubu występującego na co dzień w Polskiej Lidze Koszykówki - geneza i etapy rozwoju sportowo-ekonomicznego. Ponadto znalazły się odniesienia do profesjonalnej koszykówki w Polsce, Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Dyskusja z Prezesem J. Ziębą dotyczyła praktycznych aspektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w obszarze sportu profesjonalnego – koszykówki. Klub powstał w 1998 roku, a w początkowym okresie zajmował się szkoleniem dzieci i młodzieży. W 2006 roku seniorski zespół zaczął występować w III lidze. Po czterech latach awansował do II ligi, gdzie spędził 4 sezony, a następnie awansował do I lig. Przygoda z I ligą trwała trzy sezony. Od sezonu 2017/2018 GTK Gliwice występuje w Polskiej Lidze Koszykówki (nazwa komercyjna brzmi Energa Basket Liga). W swojej historii występów w EBL klub z Gliwic zajmował kolejno następujące miejsca:  4,12,13 i 12.

Opowiadając o celach na najbliższą przyszłość Prezes Zięba stwierdził, iż sportowy potencjał pozwala spoglądać na miejsca 10-12, ale rywalizować będą o nawet 8 lokatę. Pod względem ekonomicznym za 2-3 lata GTK ma dojść do budżetu na poziomie 10 mln zl – tak brzmi cel biznesowy klubu. Obecnie GTK Gliwice dysponuje budżetem na sezon w wysokości ponad 4 mln zł (większość polskich klubów ma budżety w granicach 3-5 mln zł, a dwa najlepsze w EBL ponad 10 mln zł). 2019 rok GTK zakończył zyskiem z prowadzonej działalności. W klubie przestrzegają skrupulatnie nie przekraczania wskaźnika 50% budżetu na płace. Główne źródła finansowania: 20% pochodzi ze środków prywatnych – sponsorów), pozostałe 80% od gliwickiego samorządu w formie dotacji.

Kolejny etap rozwoju klubu będzie polegał na zmianie tych proporcji na rzecz kapitału prywatnego. Warte podkreślenia jest to, że mecze EBL pokazuje prywatne stacje telewizyjne (Polsat, Ipla TV, Emocje TV), ale w przeciwieństwie np. do piłki nożnej, kluby z mediów nie otrzymują żadnych środków finansowych.

Klub prowadzi rozległe działania w ramach edukacji sportowej dzieci i młodzieży m.in. na obszarze Gliwic i Zabrze, prowadzi zespoły od U13 do U19 a także rezerwy GTK występują w II lidze. Ponad 200 dzieci i młodzieży regularnie uprawia koszykówkę w GTK Gliwice. Właśnie zespół U-19 został w sezonie 2020/2021 Mistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej. Transfery zawodników zagranicznych i krajowych to jedno, ale ciągła praca nad wykształceniem własnych wychowanków to jeden z priorytetów klubu z Gliwic. Dyskutowaliśmy również o sytuacji koszykówki w Polsce, jako dyscyplinie sportu, która rozwija się, jednakże też musi radzić sobie z rozmaitymi wyzwaniami ekonomiczno-prawnymi.

Nasz Gość wyraził wielką otwartością na wszelkie formy współpracy partnerskiej z Uniwersytetem Ekonomicznym zarówno z naukowcami, jak i studentami naszej Alma Mater. Dziękujemy i będziemy wspólnie zastanawiać się nad nowymi inicjatywami.