Szkolenie z zakresu funkcjonalności PUE ZUS

Od stycznia 2023 r. osoby samozatrudnione oraz wszyscy pracodawcy będą musieli posiadać aktywny, indywidualny profil PUE. Wszystkich przedsiębiorców chcących zapoznać się z tym tematem Oddział ZUS w Chorzowie zaprasza na bezpłatne szkolenie online. Odbędzie się ono 23 listopada br. w godzinach od 10:00–12:00.

Profil PUE ZUS można założyć podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub online korzystając ze swojego profilu zaufanego. Dokładną instrukcję można znaleźć na stronie Zakładu.

Pracownicy ZUS obecni na salach obsługi klientów lub podczas e-wizyty również pomogą w założeniu profilu i potwierdzeniu tożsamości płatnika.

To właśnie na profil PUE ZUS będzie przychodziła korespondencja z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS. Poprzez profil można złożyć też wnioski o świadczenia, jakie wypłaca Zakład.

Do tej pory właściciele małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego profilu PUE. Jednak od stycznia przyszłego roku będą musieli go mieć wszyscy pracodawcy oraz osoby samozatrudnione.

Szkolenie, które odbędzie się 23 listopada (10:00–12:00) będzie obejmowało zagadnienia takie jak:

• Ogólne informacje o Platformie Usług Elektronicznych  (jak uzyskać dostęp do PUE, profil ubezpieczony, płatnik, świadczeniobiorca);
  • Pełnomocnictwo ZUS_PEL-zasady wypełniania-dostęp do danych płatnika składek na PUE;
  • Nowości na Platformie Usług Elektronicznych: samodzielne generowanie potwierdzeń do profili, rozszerzenie sposobu podpisywania formularzy elektronicznych;
  • Nowe wnioski na PUE.

Zapisy na webinarium trwają do 21 listopada br. Wszystkie szczegóły dot. wysyłania zgłoszeń znajdują się na stronie internetowej Zakładu.

Aby wziąć udział w webinarze niezbędne będzie posiadanie dostępu do Internetu. Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem narzędzia Cisco Webex Meeting.