Tydzień Integracyjny dla zagranicznych studentów

W dniach 26-30 września br. odbył się Tydzień Integracyjny dla zagranicznych studentów rozpoczynających naukę na studiach 1. i 2. stopnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz dla uczestników wymian międzynarodowych m.in. Erasmus+. W tym semestrze powitaliśmy w sumie 150 cudzoziemców z 36 krajów.

Tydzień Integracyjny ma na celu integrację studentów zagranicznych między sobą, a także ze swoimi polskimi koleżankami i kolegami, szczególnie tymi, którzy wcielili się w rolę Uni Buddies i osobiście zaangażowali w pomoc. Cudzoziemcy mają wtedy okazję poznać region, miasto oraz nasz Uniwersytet. Organizowany jest on przez zespół: Welcome Point (Biuro Internacjonalizacji) oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej przy wsparciu polskich i zagranicznych Uni Buddies.

Pierwszego dnia pobytu na naszej Uczelni studentów powitali: Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir SmyczekDyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Pani Edyta Gałecka, Dyrektor Biura Internacjonalizacji Edyta Lachowicz–Santos oraz przedstawiciele Dziekanatu Kolegium Studiów.

W ramach programu zaplanowano wiele spotkań i atrakcji, m.in.: warsztaty języka polskiego, grę na terenie kampusu, wizytę w Planetarium Śląskim, zabawy integracyjne i inne.

30 września wieczorem, w partnerskim BaseCamp Katowice miało miejsce Global Village, podczas której zagraniczni studenci mieli okazję zaprezentować swoje kraje - potrawy, napoje oraz stroje narodowe. W wydarzeniu udział wzięło ponad 120 studentów zagranicznych z 19 krajów.Wspólne jedzenie potraw jest czymś co naprawdę łączy ludzi. W ten oto sposób mogliśmy poznać smaki m.in. Hiszpanii, Meksyku, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Turcji, Niemiec, Francji czy Słowacji. Ponadto mieliśmy także możliwość nacieszyć oczy barwnymi strojami, jakie zaprezentowali nam m.in studenci z Indii i Meksyku. Dodatkowo niektórzy uczestnicy przygotowali prezentacje, zawierające ciekawostki związane z ich krajem. Z kolei nasi Uni Buddies pokazali słynną, polską gościnność, reprezentując obfity stół z domowymi wypiekami, potrawami i napojami.

Tydzień Integracyjny został zorganizowany przez Biuro Internacjonalizacji wraz z Biurem Współpracy Międzynarodowej oraz akademikiem Base Camp.

Witamy ciepło wszystkich nowych studentów i życzymy cudownych wrażeń ze studiowania na #UEKatowice!