Przejdź do menu Przejdź do treści

Gospodarka odpadami

dwa semestry (160 godzin)

!!! Możliwość dofinansowania studiów z Bazy Usług Rozwojowych. Skorzystaj!

Opis studiów

Prowadzenie gospodarki odpadami zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju jest obecnie jednym z najistotniejszych wyzwań cywilizacyjnych. Zadania podejmowane w ramach gospodarki odpadami są bardzo ważne zwłaszcza z punktu widzenia zabezpieczenia trwałych podstaw rozwoju zarówno samorządów terytorialnych jak i przedsiębiorstw. Współczesne podejście do problemu budowy trwałego systemu gospodarki odpadami wymaga kompleksowego potraktowania zagadnienia w aspekcie ekonomii, ekologii, a także uwarunkowań cywilizacyjnych i kulturowych.

Studia podyplomowe „Gospodarka odpadami” mają na celu wyposażenie uczestników w nowoczesną wiedzę z zakresu gospodarki odpadami, obejmującą zarówno aspekty środowiskowe, gospodarcze, prawne, techniczne jak i organizacyjne, a także zagadnienia związane ze zrównoważonym gospodarowaniem odpadami, w tym rozwój kompetencji społecznych uczestników. Celem kursu jest również przekazanie uczestnikom specjalistycznej wiedzy oraz rozwijanie ich umiejętności w dziedzinie gospodarowania odpadami, planowania, realizacji i oceny projektów organizacyjnych i inwestycyjnych, a także zapoznanie uczestników z nowymi trendami oraz kierunkami rozwoju gospodarki odpadami.

Kierunek został stworzony w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w obszarze zarządzania środowiskiem i gospodarką odpadami oraz konieczność ustawicznej edukacji ekologicznej istotnej dla pomyślnego wdrożenia oraz późniejszego działania systemu gospodarowania odpadami. 

Adresaci

Studia przeznaczone są dla:

  • do pracowników sektora publicznego, urzędów państwowych oraz samorządu terytorialnego,
  • przedstawicieli organizacji ekologicznych, społecznych i gospodarczych, 
  • przedstawicieli firm działających w obszarze szeroko pojętej gospodarki komunalnej,
  • absolwentów wyższych uczelni, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz uzyskać nowe kwalifikacje z zakresu zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi.

Korzyści

Studia przygotowują specjalistów do doradztwa i optymalizacji proekologicznych metod zagospodarowania odpadów w jednostkach samorządowych oraz firmach.

Studia podyplomowe „Gospodarka odpadami” pozwalają na:

  • zdobycie aktualnej wiedzy teoretyczną i praktycznej na temat funkcjonowania szeroko rozumianej gospodarki odpadami. Kompetencje nabyte przez absolwentów będą miały charakter interdyscyplinarny (program zawiera kwestie ekonomiczne, techniczne, prawne, środowiskowe i społeczne gospodarowania odpadami),
  • uzupełnienie i podniesienie kwalifikacji zawodowych, co sprzyjać będzie poprawie pozycji zawodowej absolwentów oraz możliwością zatrudnienia w administracji publicznej oraz firmach, których działalność związana jest z tematyką studiów.

Dokument końcowy (certyfikaty i uprawnienia)

  • Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Założenia studiów

Studia podyplomowe skierowane są do absolwentów uczelni wyższych (studiów I stopnia, II stopnia oraz studiów jednolitych), a szczególnie do osób zajmujących się gospodarowaniem odpadami w organizacjach oraz administracji publicznej, które są zainteresowane tematyką ochrony środowiska. Studia te adresowane są do tych, którzy chcą aktywnie przyczynić się do minimalizacji negatywnego wpływu odpadów na ekosystemy, poprzez wprowadzanie efektywnych metod zarządzania odpadami oraz promowanie zrównoważonych praktyk gospodarczych i społecznych, z naciskiem na recykling, odzysk surowców i ograniczanie ilości odpadów trafiających na składowiska.

Metody prowadzenia zajęć

Zajęcia na studiach będą prowadzone w formie interaktywnych wykładów, ćwiczeń oraz warsztatów praktycznych. Program zajęć obejmuje takie metody, jak: dyskusje problemowe dotyczące bieżących wyzwań w gospodarce odpadami, analiza przypadków oparta na rzeczywistych przykładach z różnych sektorów, opracowanie i ocena strategii zagospodarowania odpadów w oparciu o najlepsze praktyki oraz obowiązujące przepisy prawne. Uczestnicy będą także zaangażowani w warsztaty poświęcone wdrażaniu systemów zarządzania odpadami w przedsiębiorstwach oraz instytucjach publicznych. Dodatkowo, studenci będą uczestniczyć w zadaniach związanych z opracowywaniem kompleksowych planów gospodarki odpadami, a także analizą i optymalizacją procesów związanych z recyklingiem, przetwarzaniem oraz unieszkodliwianiem odpadów. Warsztaty projektowe będą koncentrowały się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii w praktyce oraz na ocenie ich efektywności w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Program

Lp.PrzedmiotLiczba godzin teoretycznychLiczba godzin praktycznychPunkty ECTS
IModuł I Ustrój gospodarki odpadami16-3
1.1Wprowadzenie do tematyki gospodarowania odpadami4- 
1.2Gospodarka odpadami o obiegu zamkniętym4- 
1.3Systemy gospodarki odpadami w Polsce i na Świecie 8- 
IIModuł II Podstawy prawne w zakresie gospodarki odpadami16125
2.1Międzynarodowe uregulowania prawne w gospodarce odpadami4- 
2.2Podstawy prawne funkcjonowania gminnych systemów gospodarowania odpadami88 
2.3Prawnokarne aspekty gospodarki odpadami44 
IIIModuł III Finanse w gospodarce odpadami883
3.1Finansowanie systemu gospodarowania odpadami w gminach88 
IVModuł IV Techniki i technologie gospodarowania odpadami komunalnymi16166
4.1Systemy informatyczne w gospodarce odpadami44 
4.2Metody i technologie transportu i przetwarzania odpadów komunalnych48 
4.3Zasady postępowania ze szczególnymi rodzajami odpadów8- 
4.4Ograniczenie powstawania odpadów-4 
VModuł V Projekty inwestycyjne w gospodarce odpadami-164
5.1Aspekty prawne procedur przedinwestycyjnych-4 
5.2Źródła finansowania i ocena projektów inwestycyjnych w gospodarce odpadami-8 
5.3Konflikty w gospodarce odpadami-4 
VIModuł VI Zamówienia publiczne w gospodarce odpadami443
6.1Postępowania o udzielenie zamówień publicznych na usługi związane z funkcjonowaniem lokalnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi44 
VIIModuł VII Kierunki zmian w gospodarce odpadami1243
7.1Przyszłe regulacje UE w zakresie gospodarki odpadami8- 
7.2Informatyzacja gospodarki odpadami44 
VIIIModuł VIII Ewidencja odpadów w Bazie Danych Odpadowych (BDO) - jdnostka samorządu terytorialnego jako podmiot prowadzący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK)8203
8.1Sprawozdawczość w gospodarce odpadami48 
8.2Raportowanie ESG44 
8.3Seminarium projektu końcowego-8 
 Razem808030

Organizacja

Organizacja studiów (cykl zajęć i miejsce ich odbywania)

Studia trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się w weekendy w formie online za pośrednictwem Classroom oraz Google Meet. 

Uczestnikom zapewnione zostaną w podstawowym zakresie materiały szkoleniowe (wybrany przez wykładowców pakiet przedstawianego materiału) jak również wskazywane będą w trakcie zajęć wartościowe pozycje literatury uzupełniającej, dostępnej na rynku wydawniczym.

Kryteria ukończenia studiów

  • Przygotowanie projektu końcowego związanego z zaprojektowaniem rozwiązania problemu związanego z gospodarowaniem odpadami.
  • Pisemna praca indywidualna (20-25 stron).
    Przedstawienie wyników badań indywidualnych opisanych w projekcie końcowym w trakcie obrony.

Kadra dydaktyczna

Zajęcia na kierunku prowadzić będą zarówno nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, eksperci Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz praktycy związani z sektorem gospodarki odpadami, co gwarantuje wysoki poziom nauczania.

Kierownicy studiów

dr hab. Agnieszka Lorek, prof. UE, e-mail: agnieszka.lorek@ue.katowice.pl 

dr Sylwia Słupik, e-mail: sylwia.slupik@ue.katowice.pl 

Cena

Czesne w roku akademickim 2024/2025

  • 4500 zł (cena studiów przy płatności w dwóch ratach)
  • dla absolwentów UE Katowice zniżka w wysokości 20%
  • płatność jednorazowa: wysokość czesnego zostaje pomniejszona o 100 zł
  • płatność w 4 ratach: wysokość czesnego wzrasta o 100 zł
  • rejestracja na studia jest bezpłatna - nie pobieramy wpisowego!  
  • !!! Możliwość dofinansowania studiów z Bazy Usług Rozwojowych. Skorzystaj!

Jak się zapisać?

Od 18 listopada 2024 roku do 16 lutego 2025 roku trwa rekrutacja na semestr letni roku akademicki 2024/2025 (rozpoczęcie zajęć w lutym/marcu 2025). Rekrutacja odbywa się w 100% online za pośrednictwem internetowego systemu rekrutacyjnego. 

W systemie należy utworzyć konto (wypełniając wszystkie obowiązkowe pola) i zapisać się na wybrany kierunek (zamieszczając skan dyplomu ukończenia studiów wyższych w zgłoszeniu rekrutacyjnym)Uwaga! Tylko kompletne zgłoszenia rekrutacyjne będą brane pod uwagę w procesie rekrutacji!

Nie zwlekaj i zapisz się już dziś! Nie pobieramy wpisowego!

Kontakt

Rekrutacja na studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach:

e-mail: podyplomowe@uekat.pl 
tel.: +48 32 257-7300
ul. 1 Maja 50 Budynek: Rektorat; pok. 1.16
40-287 Katowice

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca
logotyp ela