Raport "Polski eksport w warunkach pandemii COVID-19"

W kwietniu 2022 r. ukazał się raport "Polski eksport w warunkach pandemii COVID-19" opracowany przez zespół badawczy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Raport stanowi jeden z efektów badań nad działalnością polskich eksporterów, które prowadzone są w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych. Jego głównym celem jest ocena wpływu pandemii COVID-19 na polski eksport. W merytorycznym i technicznym opracowaniu wyników badań na potrzeby raportu uczestniczyło studenckie Koło Naukowe "International Challenge" działające przy Katedrze.

W pierwszej części raportu analiza koncentruje się na perspektywie globalnej samej pandemii COVID-19 i jej skutków dla światowego wzrostu gospodarczego, kosztów transportu międzynarodowego i handlu światowego.

W drugiej części scharakteryzowane zostały wyniki handlu zagranicznego polskiej gospodarki w czasie pandemii oraz w porównaniu do światowego kryzysu finansowo-gospodarczego zapoczątkowanego w 2008 roku, a także w relacji do głównych gospodarek świata, Unii Europejskiej i najważniejszych partnerów handlowych Polski. Uwzględniono przy tym obroty towarami i usługami oraz ich strukturę geograficzną i rodzajową.

Część trzecia raportu prezentuje metodologię bezpośredniego badania ankietowego oraz charakterystykę próby badawczej. Na podstawie wyników tego badania, przeprowadzonego w okresie 14-21 lipca 2021 roku, w części czwartej scharakteryzowano działalność polskich eksporterów w czasie pandemii.

W kolejnej, piątej części wskazano wpływ pandemii na sytuację polskich przedsiębiorstw i ich działalność eksportową. Ostatnia, szósta część raportu została poświęcona podmiotom z województwa śląskiego, które prowadzą handel zagraniczny, a w szczególności skutkom pandemii dla działalności eksportowej przedsiębiorstw z tego regionu.

Materiał został w całości przygotowany przez zespół autorski w składzie:

• dr hab. Małgorzata Dziembała, prof. Uczelni
  • dr Joanna Kos-Łabędowicz
  • dr Sylwia Talar
  • Wiktoria Kokoszka
  • Julia Matczuk
  • Celestyna Olsza
  • Joanna Sopala
  • Piotr Stawecki
  • Sandra Ujma
  • Agnieszka Urbańska
  • Jakub Zając
  • Bartłomiej Zmarlak

Więcej informacji nt. działalności naukowo-badawczej w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych na stronie. Zachęcamy do zapoznania się z treścią najnowszego raportu.

Raport

Raport "Polski eksport w warunkach pandemii COVID-19"

Materiał został w całości przygotowany przez zespół autorski w składzie:

• dr hab. Małgorzata Dziembała, prof. Uczelni
  • dr Joanna Kos-Łabędowicz