Akademia Klasyczna 7. Jeszcze Polska nie zginęła

10 marca 2022 r. minie dwusetna rocznica śmierci generała Józefa Wybickiego, twórcy słów Mazurka Dąbrowskiego, w związku z czym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego. Dwusetna rocznica śmierci Józefa Wybickiego zbiega się z Jubileuszem 85-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z tej okazji zrealizowany został wspólnie przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa, nasz Uniwersytet oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie projekt muzyczna – płyta Akademia Klasyczna 7. Jeszcze Polska nie zginęła.

Nagranie rozpoczyna Mazurek Dąbrowskiego w wersji rękopisu Józefa Wybickiego roku 1797, wykonany przez Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dalsze utwory to polska muzyka fortepianowa początku XIX wieku. Część z nich nawiązuje do Mazurka Dąbrowskiego – obecnego hymnu naszej Ojczyzny. Nagrania utworów fortepianowych  dokonał prof. Tadeusz Trzaskalik, wieloletni wykładowca katowickiej uczelni.

Dwusetna rocznica śmierci Józefa Wybickiego stanowi dobry impuls do przypomnienia historii działań zmierzających do odzyskania niepodległości po jej utracie w wyniku III rozbioru. Na szczególną uwagę zasługuje powstanie Legionów Polskich we Włoszech, które są bezpośrednio związane z hymnem narodowym. To właśnie jako pieśń tej formacji wojskowej utwór rozbrzmiał po raz pierwszy w lipcu 1797 roku. Od tego czasu Mazurek Dąbrowskiego zaczął odgrywać znaczącą rolę w walce o wolną Polskę.

Zapraszamy do wysłuchania fugi i kody Karola Kurpińskiego "Jeszcze Polska nie zginęła" - najważniejszego utworu na najnowszej płycie. Materiał został zrealizowany przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa.

Akademia Klasyczna 7. Jeszcze Polska nie zginęła:

1. Kompozytor nieznany Pieśń legionów Polskich we Włoszech (1797)
  2. M.K. Ogiński – Marsz dla Legionów (1797)
  3. T. Kościuszko – Polonez B-dur (1797)
  4. J. Elsner – Marsz tryumfalny dedykowany księciu Józefowi Poniatowskiemu (1809)
  5. M. Szymanowska – Polonez na fortepian do ulubionej melodii narodowej zmarłego księcia Józefa Poniatowskiego
  6. K. Nowakiewicz – Pomnik Tadeusza Kościuszki ułożony w muzyce i ofiarowany rodakom (1821) – fragmenty
  7. M. Szymanowska – Nokturn B-dur
  8. F.K. Ogiński – VII Polonez Es-dur
  9. M. Szymanowska – Kadryl
  10. M. Szymanowska – Kontredans
  11. M. Szymanowska – Mazurek
  12. M. Szymanowska – III Anglez
  13. M. Szymanowska – Walc
  14. F. Lessel – I Wariacje
  15. K. Kurpiński – Polonez d-moll
  16. I.F. Dobrzyński ­– Mazurek op. 37 nr 1
  17. I.F. Dobrzyński – Nokturn Des-dur op. 24 nr 2
  18. F. Chopin – Mazurek B-dur op. 7 nr 1
  19. K. Kurpiński – Fuga i koda na temat Jeszcze Polska nie zginęła (1821)

Wykonawcy:

• Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Michał Brożek (dyrygent) utwór 1
  • Tadeusz Trzaskalik fortepian (utwory 2 – 19).