Doroczny Szczyt Globalnego Parlamentu Burmistrzów

Interesujesz się polityką miejską i chciałbyś dowiedzieć się więcej? 25 czerwca zapraszamy Cię na Doroczny Szczyt Globalnego Parlamentu Burmistrzów pt. "Wspólne Przekształcanie: Jak miasta muszą przewodzić demokratycznym, inkluzywnym i innowacyjnym zmianom globalnym".

Wydarzenie odbędzie się 25 czerwca w Muzeum Śląskim w godzinach 09:00-17:15. Prelegentami, panelistami i słuchaczami będą prezydenci miast z całego świata. Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim. Doroczny Szczyt Globalnego Parlamentu Burmistrzów to niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w międzynarodowym wydarzeniu o randze globalnej. Globalny Parlament Burmistrzów został założony z myślą stawiania czoła największym wyzwaniom na świecie, widzianych z poziomu miast i obszarów miejskich.

Szczyt będzie poprzedzać 11. edycję Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum), która będzie mieć miejsce od 26-30 czerwca w Katowicach. Organizatorem Forum jest ONZ-Habitat.

Program wydarzenia:

09:00-10:00

• Uroczyste otwarcie dorocznego Szczytu GPM
  • Otwarcie sesji plenarnej przez przewodniczącego GPM Petera Kurza, burmistrza Mannheim, Niemcy, i prezydenta miasta-gospodarza Marcina Krupę z Katowic, Polska
  • Prezentacja Nagrody Miast Globalnych im. dr Benjamina Barbera

Główni prelegenci: Pani Maimunah Mohd Sharif, Dyrektor Wykonawczy Un Habitat oraz Pani Lamia Kamal Chaoui, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości, MŚP, Regionów i Miast OECD

10:00-10:30

• Przerwa kawowa

10:30-12:00

• Debata plenarna 1: Powitanie migrantów
  • Podczas tej sesji przedstawiony zostanie sposób, w jaki miasta mogą zająć się podstawowymi przyczynami migracji oraz jak miasta gościnne mogą zaspokoić wyjątkowe potrzeby różnych grup imigrantów.
  • Prowadzenie i wprowadzenie: Soo-Jin Kim, Dyrektor Wydziału Polityki Miejskiej OECD.

12:00-13:30

• Przerwa obiadowa (w tym m.in. możliwość zwiedzania Muzeum Śląskiego z przewodnikiem).

13:30-15:00

• Debata plenarna 2: Infrastruktura społeczna
  • Podczas sesji zostaną przeanalizowane m.in. rozwiązania w zakresie środowiska architektonicznego, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkalnictwa i transportu, które pozwalają miastom przyjąć nowych przybyszów, zapewniając zrównoważone warunki mieszkaniowe i możliwości ekonomiczne dla wszystkich mieszkańców.
  • Wystąpienie wprowadzające Setha Schultza, dyrektora generalnego Resilience Rising (*do potwierdzenia).
  • Moderator: Amanda Eichel, była dyrektorka Globalnego Porozumienia Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii, członkini Komitetu Doradczego GPM (*do potwierdzenia).

15:00-15:30

• Przerwa

15:30-17:00

• Debata plenarna 3: Procesy demokratyczne
  • Ostatnia sesja skupi się na ewolucji instytucji demokratycznych i społeczeństwa obywatelskiego, aby zrozumieć, w jaki sposób włączać nowe głosy i nadal reprezentować głosy obecnych mieszkańców, w sposób umożliwiający przejrzyste i odpowiedzialne rządzenie.
  • Słowo wstępne wygłoszone przez Ivo Daalder, przewodniczący Rady do Spraw Globalnych w Chicago, przewodniczący Komitetu Doradczego GPM.
  • Moderator: Mauricio Rodas, były burmistrz Quito, Ekwador.

17:00-17:15

• Podsumowanie sesji plenarnej przez burmistrza Petera Kurza, przewodniczącego Komitetu Wykonawczego GPM, oraz Ivo Daaldera, przewodniczącego Komitetu Doradczego GPM, przy wsparciu moderatorów debat.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu wymagana jest rezerwacja przez stronę GPM w zakładce rezerwacja.
Więcej informacji oraz program całego wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej.

Zapraszamy!