23 czerwca 2026 r., w ramach 2. Forum BAUHAUS4EU, w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyło się uroczyste otwarcie przestrzeni BAUHAUS4EU Green Campus. Nowo zaaranżowana przestrzeń na kampusie Uczelni powstała z myślą o całej społeczności akademickiej. W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z JM Rektor prof. dr hab. inż. Celiną M. Olszak, reprezentanci miasta i regionu, przedstawiciele uczelni partnerskich Sojuszu BAUHAUS4EU, studenci, doktoranci, członkowie społeczności akademickiej oraz partnerzy regionalni.
Uroczystość rozpoczęła się symbolicznym otwarciem Green Campus przez JM Rektor prof. dr hab. inż. Celinę M. Olszak. Po odsłonięciu wejścia uczestnicy zostali zaproszeni do nowej przestrzeni, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia. Oprawę artystyczną inauguracji zapewnił Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod dyrekcją Michała Brożka. Podczas wystąpienia JM Rektor podkreśliła, że BAUHAUS4EU Green Campus jest miejscem zaprojektowanym z myślą o całej społeczności akademickiej oraz regionalnej. Ma służyć integracji, współpracy, nauce, spotkaniom z partnerami z Polski i zagranicy, a także odpoczynkowi i rozmowom w otoczeniu zieleni.
Nowa przestrzeń została zainspirowana wartościami Sojuszu BAUHAUS4EU - odpornością, inkluzywnością, zrównoważonym rozwojem i pięknem. Szczególne znaczenie ma fakt, że idea Green Campus wyrosła ze społeczności akademickiej. Pomysł zrodził się wśród studentów, a następnie został rozwinięty przez pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, którzy współtworzyli i zrealizowali tę koncepcję.
Gości zgromadzonych podczas inauguracji powitali JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak oraz Kanclerz Uniwersytetu Paweł Kadłubiak, podkreślając znaczenie tworzenia otwartych, przyjaznych i inspirujących przestrzeni akademickich, które wspierają dialog, współpracę oraz ideę zrównoważonego rozwoju.
To miejsce stworzone z myślą o nauce, współpracy, dialogu oraz spotkaniach z partnerami z Polski i całej Europy. Dziś otwieramy nowy rozdział. Inaugurujemy przestrzeń, która będzie nadal rozwijać się i ewoluować, podobnie jak nasz sojusz, który nieustannie się umacnia i poszerza swoją działalność. Szczególnego znaczenia nabiera fakt, że ta inauguracja odbywa się podczas drugiego Forum BAUHAUS4EU w Katowicach, gromadzącego przedstawicieli 10 uczelni z 9 krajów, wspólnie kształtujących przyszłość naszego Uniwersytetu Europejskiego. Green Campus odzwierciedla wizję i wartości stanowiące fundament inicjatywy BAUHAUS4EU - europejskiego uniwersytetu dla regionów odpornych, inkluzywnych, zrównoważonych i pięknych - mówiła JM Rektor.
Stwórzmy to miejsce zgodnie z wartościami Nowego Europejskiego Bauhausu. Niech będzie zrównoważone, inkluzywne i piękne. Przez wiele miesięcy spotykaliśmy się, wymienialiśmy pomysłami i wspólnie pracowaliśmy nad znalezieniem symbolicznego sposobu uchwycenia samej istoty naszego Sojuszu oraz przełożenia jej na język wizualny. Dziś ta przestrzeń stanowi symbol tego zaangażowania - podreślał kanclerz Paweł Kadłubiak.
Otwarcie Green Campus było pierwszym etapem rozwoju tej przestrzeni. W kolejnych miesiącach i latach planowane są dalsze działania, w tym uruchomienie Ekonomicznego Laboratorium Edukacji Klimatycznej, montaż stałych mebli zewnętrznych oraz stworzenie miejsc do coworkingu i współpracy. Przestrzeń ma wspierać zarówno formalną, jak i nieformalną edukację, badania oraz zaangażowanie społeczności akademickiej i regionalnej. Green Campus będzie pełnił również funkcję żywego laboratorium. Przestrzeń ma wspierać działania badawcze i pomiarowe prowadzone przez Centrum Ekonomiki Zmian Klimatu UE Katowice, a także inicjatywy związane z edukacją klimatyczną i budowaniem świadomości ekologicznej.
Ważnym elementem inauguracji było także zaprezentowanie muralu stworzonego specjalnie dla tej przestrzeni przez Wojciecha Walczyka, lokalnego artystę związanego z Katowicami. Mural nawiązuje do wartości BAUHAUS4EU oraz motywu wiatraka obecnego w identyfikacji wizualnej Sojuszu. Symbolizuje zmianę, energię, młodość, transformację i piękno, a jednocześnie podkreśla europejski wymiar współpracy akademickiej.
Głos w imieniu społeczności studenckiej zabrała również Oliwia Chwist, Przewodnicząca Parlamentu Studentów. Podkreśliła, że Green Campus będzie miejscem spotkań, nauki, wymiany pomysłów, odpoczynku między zajęciami oraz budowania wspólnych doświadczeń.
Symbolicznym momentem wydarzenia było wspólne działanie artystyczne z udziałem przedstawicieli uczelni partnerskich Sojuszu BAUHAUS4EU. Wraz z autorem muralu, Wojciechem Walczykiem, przedstawiciele uczelni uzupełnili obraz inspirowany logo BAUHAUS4EU. Każdy z nich dodał własny element, które razem stworzyły spójną całość - podobnie jak uczelnie współtworzące Sojusz.
Nowa przestrzeń stanowi praktyczny przykład realizacji idei Nowego Europejskiego Bauhausu, łącząc funkcjonalność, troskę o środowisko, estetykę i wspólnotowość. To miejsce, które ma sprzyjać nauce, współpracy, inspiracji i dobrostanowi społeczności akademickiej oraz regionalnej.
Zachęcamy także do obejrzenia specjalnego filmu z powstania muralu - można znaleźć go na stronie Uczelni.


















































































































Dołącz do nas