Przejdź do menu Przejdź do treści

Inauguracja projektu "Feel good @UEKat" [relacja]

17 listopada br. bezpośrednio przed rozpoczęciem Dnia z NAWA, odbyła się uroczysta inauguracja projektu "Feel good @UEKat - wsparcie dla poprawy kondycji psychofizycznej studentów zagranicznych UE Katowice". Inauguracji w uczelnianym Welcome Point dokonali: Dyrektor Biura Internacjonalizacji Edyta Lachowicz Santos oraz Dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki.

W ramach projektu realizowanego w Welcome Point organizowane będą liczne spotkania i wydarzenia mające na celu kształtowanie postaw otwartości i tolerancji oraz integrację studentów polskich i zagranicznych (w ramach internacjonalizacji "w domu").

Odbędą się również warsztaty na temat podstaw zdrowia psychicznego, zdrowej żywności (edukacja na temat zdrowego odżywiania, pokazująca, jak przygotowywać zdrowe i jednocześnie smaczne posiłki), mindfullness czy efektywnego uczelnia się.

"Projekt "Feel Good @UEKat” ma na celu integrację studentów polskich i zagranicznych oraz poprawę ich kondycji psychicznej i fizycznej. Jest to projekt wyjątkowy nie tylko dlatego, że większość zaplanowanych aktywności skierowanych jest dla studentów, ale również dlatego, że sam wniosek projektowy był przygotowywany razem ze studentami. Byli oni częścią zespołu projektowego, analizowaliśmy wspólnie ich potrzeby, co ich inspiruje. W wyniku wspólnej burzy mózgów pojawiły się pomysły m.in. na warsztaty "Las w słoiku", "Owocowe czwartki" czy zakup oczyszczacza powietrza do Welcome Point, aby było to miejsce, gdzie studenci czują się dobrze i bezpiecznie zarówno dzięki przyjaznej atmosferze jak i dobrym warunkom fizycznym, w tym czystemu powietrzu w zimowych Katowicach. Jest to więc projekt realizowany dla studentów i ze studentami." - mówi o projekcie Edyta Lachowicz-Santos, dyrektor Biura Internacjonalizacji

W ramach projektu zaplanowano m.in. warsztaty tworzenia lasów w słoiku (integracja poprzez tworzenie własnych ekosystemów w słoikach, które potem zdobią studenckie mieszkania, promując bliskość z naturą), akcję "przygarnij roślinkę" czy "owocowe czwartki" (promocja zdrowego odżywiania poprzez produkcję świeżo wyciskanych soków).

Na temat projektu wypowiedziała się także jedna ze studentek UE Katowice - Ibirunke Ronkus, studentka z Nigerii:

"Uważam, że projekty takie jak "Feel Good @UEKat" są bardzo ważne dla studentów. Nie tylko dlatego, że pomagają nam zintegrować się w naszej grupie i z polskimi studentami, ale także dlatego, że pokazują, że nasze samopoczucie, nasza kondycja psychiczna jest ważna dla uczelni. Że im na nas zależy. To oczywiste, że pandemia czy wojna na Ukrainie, ale także - dla nas - międzynarodowych studentów z całego świata - także fakt, że jesteśmy daleko od rodziny i domu - wpływa na nasz stan umysłu, uczucia, nastrój. Tutaj, w Welcome Point możemy znaleźć miejsce, w którym zawsze czuję się jak w domu i wiem, że mogę liczyć na pracowników Biura Internacjonalizacji, a także innych studentów." 

Jednym z elementów, które wpisuje się również w działania realizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 będzie konkurs fotograficzny "I feel good @Katowice".

Projekt Feel Good @UEKat jest finansowany ze środków NAWA w ramach programu "Welcome to Poland (2022)", łączna wartość projektu to 233 350,00 zł.

Galeria zdjęć

Dołącz do nas

Nasi partnerzy