JM Rektor na konferencji prasowej Nocy Naukowców i Śląskiego Festiwalu Nauki

Jesienią tego roku w dniach 9-15 października odbędzie się tydzień z nauką w województwie śląskim. Kluczowe wydarzenia tworzące tę wyjątkową inicjatywę to 16. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej oraz 5. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki, którego współorganizatorem jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Z tej okazji 16 września 2021 r. w Katowicach odbyła się wspólna konferencja prasowa dotycząca organizacji obu wydarzeń. W konferencji uczestniczyła JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.


Formuła tegorocznego Śląskiego Festiwalu Nauki współorganizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest wyjątkowa - publiczność festiwalowa zaproszona zostanie na jeden dzień na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni – do przestrzeni internetowej.

ŚFN zainaugurowany zostanie w sobotę 9 października uroczystą galą otwarcia, natomiast na potrzeby wydarzeń festiwalowej niedzieli 10 października zaaranżowana zostanie przestrzeń rozciągającą się od katowickiego rynku przez ulicę Teatralną i tereny nad Rawą w sąsiedztwie Uniwersytetu Śląskiego aż do ulicy Jerzego Dudy-Gracza. W tej przestrzeni znajdzie się 12 scen, hale namiotowe z pokazami w ramach 6 obszarów wiedzy i strefy specjalne. Strefa specjalna 5. ŚFN będzie poświęcona wybitnemu pisarzowi science fiction Stanisławowi Lemowi. W strefie miasta i wody planowane są rozmowy o przyszłości katowickiej Rawy, a w strefie rodzinnej atrakcje dla najmłodszych i ich opiekunów.

Od 11 do 15 października festiwal realizowany będzie w formule online – każdy dzień poświęcony zostanie innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu. 

JM Rektor podczas konferencji prasowej organizowanej 16 września w Katowicach serdecznie zaprosiła do uczestnictwa w Festiwalu, a w szczególności na interesujące prelekcje przedstawicieli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach poświęcone naukom humanistyczno-społecznym:

Bardzo cieszę się, że organizujemy wspólnie z uczelniami regionu Śląski Festiwal Nauki. Poprzez ten Festiwal pokazujemy, jak nauka jest dla nas wszystkich ważna. Poprzez Festiwal Nauki nie tylko integrują się uczelnie, ale pokazujemy, że nauka może przynieść korzyści dla regionu. Nauka może być wehikułem, moderatorem rozwoju regionu. W trakcie warsztatów nasi naukowcy będą pokazywać, że nauka wcale nie musi być trudna i nauka nie musi być też nudna. Będziemy pokazywać korzyści, jakie można czerpać, jak można przekazywać czasami bardzo trudną wiedzę tym młodszym i tym starszym. Ponad 20 osób będzie przemawiać do młodych i starszych osób. Będzie pokazywać, jak kierować swoim rozwojem naukowym, jak osiągać sukces biznesowy, jak dzisiaj komunikować się w internecie. Będą także poruszane bardzo trudne zagadnienia: jak prognozować, jak przewidywać pewne zdarzenia na podstawie danych, jak być za pan brat z logistyką. Wszystkich bardzo, bardzo serdecznie zapraszam i wierzę, że ten Festiwal będziemy kontynuować. Wierzymy, że region można zmienić właśnie poprzez naukę. Możemy wykorzystać kapitał intelektualny oraz potencjał, jaki tkwi na naszych uczelniach, który przełoży się na sukces całego regionu. – powiedziała prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W konferencji prasowej uczestniczyli także przedstawiciele:

 • Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
 • Politechniki Śląskiej w Gliwicach
 • Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
 • Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
 • Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
 • Politechniki Częstochowskiej
 • Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
 • Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej
 • Miasta Katowice
 • Miasta Gliwice
 • Województwa Śląskiego
 • Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii 

Konferencja odbyła się w budynku Wydziałów Inżynierii Materiałowej oraz Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.

Więcej informacji nt. Śląskiego Festiwalu Nauki na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl