Rekordowa jubileuszowa edycja projektu EEC - Liderzy Przyszłości

15 maja sukcesem zakończyła się kolejna edycja projektu EEC - Liderzy Przyszłości. W wykładach otwartych, które odbywały się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego wzięła udział rekordowa liczba - ponad 2000 studentów i młodych absolwentów. Współorganizatorem wydarzenia już po raz piąty był Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Biuro Współpracy z Gospodarką i Absolwentami.

Projekt EEC – Liderzy przyszłości (EEC – Leaders of Tomorrow) to przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie udziału młodych w życiu publicznym oraz promowanie aktywnej postawy obywatelskiej. Jak co roku w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach gości znakomitych przedstawicieli świata biznesu, nauki i polityki, którzy wygłaszają inspirujące wykłady oraz odpowiedzą na pytania naszych studentów i naukowców. 

[Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia]

Fotorelacja z wykładów dostępna jest również w mediach społecznościowych Uniwersytetu: 
Facebook Twitter Instagram LinkedIn

I dzień

"Szukaj i rób to, co Cię pasjonuje. Jeśli znajdziesz w sobie pasję, z całą pewnością odniesiesz sukces." - tym akcentem 14 maja w Auli CNTI Rafał Sonik, przedsiębiorca i kierowca rajdowy, rozpoczął tegoroczną edycję wykładów kongresowych. W swoim wystąpieniu podkreślał jak ważny jest czas spędzony z bliskimi:  "szukaj jakości, jakość jest ważniejsza od ilości, jeśli dedykujesz czas i uwagę - stajesz się inspiracją (...) i nie poddawaj się nigdy, nigdy, nigdy!".

Naszego prelegenta uroczyście powitała Prodziekan ds. Studiów II Stopnia na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń dr Krystyna Mitręga-NiestrójZobacz relację na żywo z rozpoczęcia EEC - Liderzy przyszłości

Kolejnego gościa przedstawił Prodziekan ds. Rozwoju prof. dr hab. Wojciech DyduchGyörgy Lévay - Research Manager, Infinite Biomedical Technologies - zaprezentował studentom mechanizmy działania medycyny przyszłości. Już tylko krok dzieli nas od tego by technologia w znaczący sposób zmieniła sposób posługiwania się protezami kończyn.

W dalszej części wykładów o tym, jak ważne w pracy są determinacja, talent, charakter oraz umiejętność przewidywania i planowania opowiedział Dino Patti Djalal - założyciel i przewodniczący, Foreign Policy Community of Indonesia, Dżakarta. Nasz gość podkreślał jak ważne w życiu są małe decyzje, które potrafią zmienić bieg historii oraz przekraczanie własnych granic. Tę część spotkania prowadził Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji prof. dr hab. Sławomir Smyczek.

"Ludzie zarabiają coraz więcej (...) Zaczynamy mieć oszczędności, mamy dochód, który nie idzie w 100% na konsumpcję" podkreślał ostatni gość pierwszego dnia Liderów Przyszłości Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu, Polski Fundusz Rozwoju SA. 

II dzień

W drugim dniu Kongresu gośćmi specjalnymi byli:

  • Gary J. Schmitt, Director, Program on American Citizenship and Resident Scholar Strategic Studies, American Enterprise Institute,
  • Adam B. Czyżewski, główny ekonomista, PKN ORLEN SA,
  • Marcin Tchórzewski, założyciel Coders Lab, lidera w nowoczesnej edukacji IT,
  • David James Egwu, Co-Founder, Young CEOs Business Forum, CEO, Eden integrated Services Limited, Board Member & Director of Government Communications, African Achievers Awards

Ten dzień wykładów uroczyście otworzył Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji prof. dr hab. Sławomir Smyczek. Jako pierwszy wystąpił Gary J. Schmitt, który opowiedział studentom o specyfice pracy w międzynarodowej korporacji oraz swoich doświadczeniach z działalności w Białym Domu. Podzielił się również ze studentami historiami dotyczącymi komitetu doradczego Think tank, który dotyczy poszukiwania sposobów rozwiązań problemów społecznych.

Kolejnego gościa oficjalnie powitał dr hab. Artur Walasik, prof. UE, Kierownik Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych. Adam B. Czyżewski swoje doświadczenie zawdzięcza między innymi pracy w Banku Światowym, Narodowym Banku Polskim czy Uniwersytecie Łódzkim –"Można przejść przez całe życie robiąc to samo z różnych punktów widzenia” – tak podsumował swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe. Podczas wystąpienia poruszył tematykę marży rafineryjnej, od której zależą ceny paliw. Opowiedział również o idei samochodów elektrycznych i zaproponował możliwości zmniejszenia emisji w transporcie. "Największa siła napędowa, jeżeli chodzi o rozwój to ludzie" – tę myśl przekazał studentom nasz gość. Wykład zgromadził rekordową liczbę 350 słuchaczy! 

Następnie Marcin Tchórzewski w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważna jest edukacja dostosowana do trendów i wymagań rynku pracy. Podkreślił kluczowe kompetencje współczesnych pracowników oraz najważniejsze umiejętności, jakie powinni posiadać pracownicy obecnie i w przyszłości. Rynek pracy jest tak dynamiczny, że - jak podkreśla nasz gość - "będziemy kilka razy się przebranżawiać w ciągu życia". 

Tegoroczną edycję wykładów zakończył David James Egwu, który opowiedział studentom jak ważna jest motywacja i pewność siebie w kontekście osiągania sukcesów życiowych. Zaznaczył: "Success is not an event - it's a journey". Za niezwykle inspirujący wykład naszemu prelegentowi podziękował dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych.

Wszyscy goście otrzymali pamiątkową bluzę Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Wykłady cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem studentów oraz absolwentów.

Do zobaczenia w przyszłym roku!