Przejdź do menu Przejdź do treści

Światowy Dzień Praw Konsumenta 2023 [relacja]

15 marca br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach obchodziliśmy Światowy Dzień Praw Konsumenta. Poprzez to coroczne wydarzenie chcemy sprawić, aby nasi studenci i absolwenci byli świadomymi konsumentami oraz świadomymi, uczciwymi przedsiębiorcami. Z okazji Światowego Dnia Praw Konsumenta zorganizowany został specjalny również specjalny panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, podczas którego rozstrzygnięto konkurs #worldconsumerrightsday dla studentów #UEKatowice.

Obchody Światowego Dnia Praw Konsumenta

Światowy Dzień Praw Konsumenta ma na celu podnieść świadomość praw konsumentów, ich ochrony i wzmocnienia pozycji. Organizacje i instytucje konsumenckie na całym świecie tego dnia przypominają, że ludzie są ważnymi uczestnikami rynku, mają na nim swoje prawa i obowiązki, a ich głos powinien być słyszalny oraz szanowany przez przedsiębiorców.

Tematyka w 2023 roku dotyczyła praw i sytuacji konsumenta na rynku energii.

Wydarzenie organizowane na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbywało się w języku angielskim i było transmitowane na żywo na kanale YouTube #UEKatowice. 

TRANSMISJA

Panel dyskusyjny

Z okazji Światowego Dnia Praw Konsumenta na UE Katowice zorganizowany został specjalny panel dyskusyjny pt. "Clean Energy - Empowering Consumers Through The Transition". 

Wydarzenie uroczyście zainaugurował prof. dr hab. Sławomir Smyczek, Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej, który na początku swojego wystąpienia przytoczył genezę ustanowienia Światowego Dnia Konsumenta, a następnie przedstawił uczestników panelu dyskusyjnego, którymi byli:

 1. dr hab. Marzena Czarnecka, prof. UE,
 2. Grzegorz Lot, Wiceprezes Zarządu Polenergia Sprzedaż,
 3. Adrian Sienicki - Wiceprezes Veolia Energia Łódź S.A.,
 4. Olgierd Świerzewski - Wiceprezes Zarządu Energa - Obrót. 

Wraz z zaproszonymi ekspertami omówiono nowe rozwiązania na szeroko rozumianym rynku energetycznym, które są proponowane konsumentom, a także podzielono się praktycznymi doświadczeniami dotyczącymi tego, w jakim zakresie i z jakimi efektami konsumenci z tych rozwiązań mogą skorzystać. Ważnym przedmiotem dyskusji były też kwestie ochrony praw konsumentów i ich edukacji energetycznej z jednej strony w okresie przechodzenia na czystą energię. 

W czasie dyskusji poruszono następujące tematy:

 • Clean energy - facts and myths and consequences for consumers.
 • Threats that consumer is expose on transition energy market.
 • Energy companies' practices requiring customer protection, including misleading and agrressive commercial practices.
 • Actions to be undertaken by government and consumer organizations to protect consumers interests on clean energy market.

Rozstrzygnięcie konkursu

W ramach obchodów Światowego Dnia Praw Konsumenta studenci #UEKatowice zaproszeni zostali do udziału w konkursie na krótki film w mediach społecznościowych w ciekawy sposób komentujący wybrane zagadnienia z zakresu praw konsumentów.

Nagrody specjalne otrzymali:

 • Martyna Klewar za film: "World Consumer Rights Day"
 • Zuzanna Żymełka za film "Consumer rights are your rights"
 • Karolina Wojtasik za film: "Customer Protection Rights"
 • Laura Jurowicz za film: "Indicating the importance of knowing consumer rights and institutions implementing consumer policy" 

Nagrody pieniężne I, II, i III stopnia otrzymali:

 • nagroda I stopnia - Amelia Majnusz za fim: "Violation of Consumer rights"
 • nagroda II stopnia - Oktawian Gajewicz za film: "Your data was sold"
 • nagroda III stopnia - Igor Mateja za film: "Violation of Consumer rights"

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Wydarzenie zakończył pokaz zwycięskiego filmu oraz podziękowania dla uczestników i organizatorów wydarzenia, które złożył prof. dr hab. Sławomir Smyczek, Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej oraz Kierownik Katedry Badań Konsumpcji. 

Więcej informacji 

Więcej informacji nt. konkursu na stronie.

Więcej informacji nt. Światowego Dnia Praw Konsumenta znajduje się na stronach: 

Dołącz do nas

Nasi partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3