UE Katowice 3. w kraju w rankingu najlepszych pracodawców "Forbes"

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach uplasował się na podium zajmując 3. miejsce w kraju w rankingu magazynu "Forbes" – "Poland's Best Employers 2021" w zestawieniu branżowym "szkolnictwo wyższe i nauka" oraz 43. miejsce w kraju w pełnym zestawieniu. To pierwsza, dopiero co opublikowana, edycja zestawienia przygotowana przez ten polski miesięcznik gospodarczy.


– "Cieszy nas tak wysokie miejsce w rankingu najlepszych pracodawców zarówno w zestawieniu uczelni, jak i w ogóle pracodawców w Polsce. To potwierdza, że kierunek, który obraliśmy w naszej polityce kadrowej od początku kadencji 2020-2024, przynosi wymierne efekty. To co cieszy najbardziej, to fakt, że zestawienie opracowano nie tylko w oparciu o warunki pracy i perspektywy rozwoju, ale przede wszystkim w oparciu o opinie samych pracowników. W końcu Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach to przede wszystkim ludzie, wspólnota i łączące ją relacje." – komentuje Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Kto jest najlepszym pracodawcą w Polsce?

O odpowiedź na to pytanie poproszono samych pracowników. "Ocenili oni swoich pracodawców w anonimowej ankiecie, dzięki czemu zbadana została rzeczywista jakość oferowanych miejsc pracy – a nie wyłącznie sukces przeprowadzanych kampanii employer brandingowych. Firmy nie były w stanie wpłynąć na ocenę uzyskaną w rankingu, ponieważ nie można było np. zgłosić swojego udziału poprzez zamówienie usługi płatnego audytu. Gwarantowało to całkowitą niezależność wyników badania." – podaje "Forbes".

Partnerem merytorycznym rankingu jest Statista, firma współtworząca najbardziej znane rankingi "Best Employers" na świecie.

Metodologia rankingu

Listę 300 Najlepszych Polskich Pracodawców opracowano na podstawie kwestionariusza udostępnionego w ramach internetowych paneli badawczych oraz na stronie forbes.pl. Jak podaje magazyn, „ankietę wypełniło łącznie ponad 10 tysięcy pracowników. Badanie trwało od września do października 2020 roku, a jego podstawą była sporządzona przez zespół Statisty lista ok. 1800 pracodawców zatrudniających na terenie Polski co najmniej 250 pracowników."

Kluczowe czynniki wpływające na sukces podmiotów, które znalazły się w zestawieniu, zostały zidentyfikowane na podstawie wyrażonych przez respondentów blisko 160 tysięcy opinii nt. kilkudziesięciu stwierdzeń opisujących działalność ich pracodawców w 7 obszarach obejmujących:

  • Wizerunek i wzrost
  • Rozwój i perspektywy
  • Relacje między pracownikami i zarządzanie
  • Płaca
  • Warunki pracy i sprzęt
  • Zrównoważony rozwój
  • Obciążenie pracą

Oceniano m.in. gotowość pracowników do polecania swojego pracodawcy oraz gotowość pracowników do polecenia innych pracodawców z branży, w której respondenci aktualnie byli zatrudnieni. "Ponadto respondenci ocenili swoich pracodawców w kwestiach takich jak m.in. wynagrodzenie, czas pracy, możliwości awansu i rozwoju, warunki i sprzęt do pracy w biurze oraz pracy zdalnej." – podaje "Forbes".

W pierwszej edycji polskiego Rankingu Poland's Best Employers 2021 można znaleźć zestawienia branżowe oraz pełną listę najlepszych polskich pracodawców. Poniżej zestawienie w kategorii "szkolnictwo i badania naukowe":

[źródło: Forbes.pl]

Więcej informacji nt. rankingu oraz pełną listę najlepszych pracodawców w Polsce można znaleźć w artykule "Praca w tych firmach to 300 radość. Ranking Poland's Best Employers 2021" na stronie polskiej edycji magazynu "Forbes".