UE Katowice na Śląskim Festiwalu Nauki

W minionym tygodniu odbywał się Śląski Festiwal Nauki współorganizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Podczas uroczystej Gali Otwarcia, która odbyła się w sobotę 9 października poznano laureatów Śląskiej Nagrody Naukowej. W niedzielę organizatorzy zaprosili do Plenerowego Miasta Nauki nad Rawą, gdzie odbyły się niezwykle inspirujące prelekcje naszych nauczycieli akademickich oraz specjalne warsztaty przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca "Silesianie". Nie zabrakło również stoiska UE Katowice! Ponadto od 12 do 15 października odbyły się wykłady online z udziałem naszych ekspertów.


UE Katowice na Śląskim Festiwalu Nauki - banner

Formuła tegorocznego Śląskiego Festiwalu Nauki współorganizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach była wyjątkowa - publiczność festiwalowa zaproszona została na jeden dzień na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni – do przestrzeni internetowej.

Do udziału w Festiwalu serdecznie zaprosiła także JM Rektor prof. dr hab. Celina M. Olszak.

9 października - gala otwarcia i Śląska Nagroda Naukowa

ŚFN zainaugurowany został w sobotę 9 października uroczystą galą otwarcia, podczas której nastąpiła uroczystość wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej. Z UE Katowice nominowanych zostało 6 osób:

  • dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek, prof. UE – Katedra Teorii Zarządzania
  • prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek – Katedra Logistyki Społecznej
  • prof. dr hab. Artur Świerczek – Katedra Logistyki Ekonomicznej
  • prof. dr hab. Tadeusz Trzaskalik – Katedra Badań Operacyjnych
  • prof. dr hab. Ewa Ziemba – Katedra Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej
  • mgr Łucja Waligóra – doktorantka

Miło nam poinformować, że laureatem Śląskiej Nagrody Naukowej 2021 został prof. dr hab. Tadeusz Trzaskalik z Katedry Badań Operacyjnych naszego Uniwersytetu. Z kolei nagroda specjalna prezydenta Katowic, ufundowana przez Miasto Katowice, została wręczona dr. hab. Adamowi Drobniakowi, prof. UE. W uroczystej Gali wziął udział Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. Maciej Nowak. Więcej informacji

10 października - ŚFN w plenerze & Pop Science

Na potrzeby wydarzeń festiwalowej niedzieli 10 października zaaranżowana została przestrzeń rozciągającą się od katowickiego rynku przez ulicę Teatralną i tereny nad Rawą w sąsiedztwie Uniwersytetu Śląskiego aż do ulicy Jerzego Dudy-Gracza, a także w CINiBie - wspólnej bibliotece Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego. W tej przestrzeni znalazło się 12 scen, hale namiotowe z pokazami w ramach 6 obszarów wiedzy i strefy specjalne. W strefie miasta i wody planowane są rozmowy o przyszłości katowickiej Rawy, a w strefie rodzinnej atrakcje dla najmłodszych i ich opiekunów.

UE w Katowicach podczas wydarzenia w plenerze reprezentowali nasi naukowcy. Ponadto Uniwersytet promował naukę poprzez biblioteczkę publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu oraz studencki lifestyle wraz z członkami naszego Parlamentu Studenckiego. Tego dnia na Śląskim Festiwalu Nauki wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca "Silesianie" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

10 października nastąpiło także wyłonienie laureata konkursu Pop Science. W kategorii "myśl globalnie, działaj lokalnie – pracownik uczelni działającej na terenie województwa śląskiego" nominowany został dr Bartłomiej J. Gabryś. Więcej informacji

Film z transmisji wydarzenia

11-15 października - festiwal online 

Od 11 do 15 października festiwal realizowany był w formule online – każdy dzień poświęcony został innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu. Poznaj naszych prelegentów

Film podsumowujący wydarzenie

Prelegenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Więcej informacji o Śląskim Festiwalu Nauki i wydarzeniach towarzyszących na stronie: www.ue.katowice.pl/sfn