Wręczono nagrody dla pracowników Uniwersytetu podczas Gali Otwarcia Śląskiego Festiwalu Nauki

W sobotę 9 października odbyła się uroczysta inauguracja piątej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. Podczas gali otwarcia wręczono Śląskie Nagrody Naukowe 2021, przyznane naukowcom ze śląskich uczelni współorganizujących festiwal. W wydarzeniu uczestniczył Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak. Miło nam poinformować, że laureatem Śląskiej Nagrody Naukowej 2021 został prof. dr hab. Tadeusz Trzaskalik z Katedry Badań Operacyjnych naszego Uniwersytetu. Z kolei nagroda specjalna prezydenta Katowic, ufundowana przez Miasto Katowice, została wręczona dr. hab. Adamowi Drobniakowi, prof. UE.

Uroczystą galę otworzył dyrektor generalny ŚFN, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie festiwalu. Uczestników gali powitali również Prezydent Katowic dr Marcin Krupa, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Danuta Kamińska oraz członkini zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs

W trakcie gali ogłoszono laureatów trzeciej edycji Śląskich Nagród Naukowych 2021, przyznawanych przez wszystkie uczelnie współorganizujące festiwal wybitnym twórcom, badaczom oraz artystom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju i promowania śląskiej nauki. Kandydaci wyłaniani są spośród pracowników oraz doktorantów danej uczelni według własnej, wewnętrznej procedury.

Spośród 40 nominowanych wyróżniono 8 osób w kategorii pracownik oraz jedną osobę w kategorii doktorant. Nagrodzeni zostali wybrani przez kapitułę nagrody kierowaną w tym roku przez prof. dr. hab. inż. Marka Pawełczyka, prorektora ds. nauki i rozwoju Politechniki ŚląskiejLaureatem Śląskiej Nagrody Naukowej 2021 został prof. dr hab. Tadeusz Trzaskalik z Katedry Badań Operacyjnych naszego Uniwersytetu. Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 10 000 złotych oraz statuetkę wykonaną przez dr. hab. Andrzeja Klisza, prof. ASP

Ponadto wręczono nagrodę specjalną przyznaną przez prezydenta Katowice osobie, której działania w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju miasta. Zwycięzców publiczności przedstawiła Marta Paluch, dziennikarka radia eM.

Nagrodę, ufundowaną przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, w kategorii doktorant otrzymała mgr inż. Aleksandra Nyga z Politechniki Śląskiej. Z kolei nagroda specjalna prezydenta Katowic, ufundowana przez Miasto Katowice, została wręczona dr. hab. Adamowi Drobniakowi, prof. UE z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Gala ŚFN Adam Drobniak, fot. Rafał Opalski

Uroczystą galę otwarcia zwieńczył koncert Michała Zygmunta "Dźwięki rzeki". W trakcie inauguracji krótki pokaz zaprezentował David Price, brytyjski naukowiec plenerowy oraz gość specjalny 5. edycji ŚFN.

Więcej informacji: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/gala-otwarcia-5-sfn-slaska-nagroda-naukowa-2021

Transmisja uroczystości