Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach z wizytą zagraniczną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich [relacja]

W dniach 21–25 listopada br. odbyła się misja gospodarcza województwa śląskiego do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był jednym z gości zaproszonych przez organizatorów. Władze Rektorskie Uniwersytetu reprezentował dr Marcin Kraśniewski, LL.M. z Katedry Prawa i Ubezpieczeń.

Zagraniczna misja gospodarcza oraz wyjazd studyjny do Abu Zabi oraz Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostały zorganizowane przez Fundusz Górnośląski S.A. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z Abu Dhabi Department of Economic Development, w ramach dwóch realizowanych projektów proeksportowych tj. "Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania" znanego również pod nazwą Global Silesia oraz InterSilesia "Modelowanie działalności eksportowej przedsiębiorstw z sektora MŚP działających na terenie województwa śląskiego". Zorganizowane przedsięwzięcie stanowiło także okazję do nawiązania kontaktów akademickich z uniwersytetami emirackimi. Zaproszenie przedstawiciela śląskiego uniwersytetu nastąpiło na prośbę strony emirackiej, która jest zainteresowana współpracą naukową i edukacyjną z polskimi uczelniami.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz regionu w tym Marszałek Województwa Śląskiego  Jakub Chełstowski, a także przedstawiciele władz Funduszu Górnośląskiego S.A. – Jacek Miketa oraz Łukasz Oprawski. Zaproszonymi przez organizatorów członkami delegacji byli m.in. dr Marcin Kraśniewski reprezentujący nasz Uniwersytet, a także Tomasz Cudny (Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.), dr Janusz Michałek (Prezes Specjalnej Katowickiej Strefy Ekonomicznej), Krzysztof Drynda (Prezes Polskiej Agencji Inwestycji). W spotkaniach oraz Abu Dhabi Poland Busienss Forum uczestniczył także Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Abu Zabi – Jakub Sławek. Ze strony emirackiej udział wzięli m.in. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi Minister stanu ds. handlu zagranicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także Rashed Abdulkareem Al Balooshi (Acting Undersecretary, Abu Dhabi Department of Economic Development (ADDED)) oraz Sameh Al Qubasi (Director General - Economic Affairs at Abu Dhabi Department of Economic Development).

W ciągu wizyt o charakterze merytorycznym delegacja odwiedziła m.in. Strefę Przemysłową KIZAD w Abu Dhabi oraz Jebel Ali Free Zone w Dubaju (największa specjalna strefa ekonomiczna na świecie). Podczas misji gospodarczej odbyło się otwarcie Regionalnego Biura Województwa Śląskiego w Abu Dhabi oraz Abu Dhabi – Poland Busienss Forum. W dniu 23 listopada br. odbyła się uroczysta kolacja dla polskiej delegacji zorganizowana przez rząd emiracki. We wszystkich wydarzeniach objętych oficjalnym programem misji gospodarczej uczestniczył w imieniu Władz Rektorskich naszego Uniwersytetu dr Marcin Kraśniewski. Nasz przedstawiciel wziął także merytoryczny udział w Public Sector Congress (Abu Zabi, 22 listopada br.).

Podczas misji gospodarczej dr Marcin Kraśniewski odbył spotkania z przedstawicielami uniwersytetów emirackich oraz przedstawicielami rządu emirackiego odpowiedzialnymi za naukę i szkolnictwo wyższe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rozmowy zostały zorganizowane przez Fundusz Górnośląski S.A. i odbywały się z udziałem Ambasadora Polski w ZEA. Doktor Kraśniewski rozmawiał z przedstawicielami University of Sharjah, Khalifa University oraz Skyline University Colleges. Emiraty są zainteresowane współpracą ze Śląskiem nie tylko w aspekcie biznesowym, ale także akademickim. Z upoważnienia Prorektora ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomira Smyczka, dr Marcin Kraśniewski rozmawiał o potencjalnej możliwości wymiany studentów oraz kadry akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach a uniwersytetami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rozmowy prowadzone podczas misji gospodarczej dotyczyły także potencjalnej możliwości prowadzenia badań naukowych we współpracy polsko–emirackiej. Ostatniego dnia wyjazdu nasz przedstawiciel w Abu Zabi odwiedził na zaproszenie strony emirackiej Khalifa Innovation Center będący jednostką badawczą jednego z największych uniwersytetu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jakim jest Khalifa University w Abu Zabi.

Udział Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w zagranicznej misji gospodarczej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich był możliwy dzięki Jackowi Mikecie (Wiceprezesowi Funduszu Górnośląskiego S.A.). Fundusz Górnośląski oraz władze województwa śląskiego odpowiadały za organizacyjną i merytoryczną realizacji tygodniowej misji gospodarczej w państwie arabskim.