Przejdź do menu Przejdź do treści

Uroczyste otwarcie Kato Science Corner

14 września br. w Centrum Katowic odbyło się oficjalne otwarcie Kato Science Corner, czyli wspólnej przestrzeni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz Metrolabu GZM. Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. W otwarciu, reprezentując Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wzięli udział: JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak oraz pracownicy Centrum Marketingu na czele z Dyrektor Dagmarą Piskorz. UE Katowice jest koordynatorem merytorycznym Kato Science Corner.

Kato Science Corner

Kato Science Corner to miejsce dedykowane dla EMNK 2024, jako punkt informacyjny, przestrzeń dla wspólnych spotkań, realizacji eventów, przedsięwzięć, badań itp. działań realizowanych w ramach tytułu EMNK 2024. Kato Science Corner będzie również siedzibą Metrolabu, czyli miejsca twórczego podejścia do miasta. W Metrolabie każdy będzie miał możliwość, aby podzielić się swoim pomysłem na miasto, wspólnie zaprojektować proponowane zmiany lub nowe usługi, spróbować je wdrożyć i przetestować. Sama przestrzeń będzie miejscem inspirujących spotkań, dyskusji, kreatywnej burzy mózgów w przytulnej i swobodnej atmosferze. Metrolab to też sposób pracy i styl współpracy, które opierają się na: otwartości, wzajemnym szacunku, zaangażowaniu i współodpowiedzialności. 

Zaaranżowany atrakcyjnie i funkcjonalnie punkt znajdujący się w Katowicach na rogu ulic Młyńskiej i Pocztowej będzie otwarty dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–17.00.

Otwarcie Kato Science Corner

Uroczyste otwarcie Kato Science Corner rozpoczęło się od pokazu naukowego tuż przed wejściem na rogu ulic Pocztowej i Młyńskiej. Następnie odbyło się oficjalnie przecięcie wstęgi w kolorach Górnego Śląska. Kolejnym punktem programu był briefing prasowy. W oficjalnej części wydarzenia udział wzięli:

  • JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak,
  • prof. dr hab. Ryszard Koziołek - Rektor Uniwersytetu Śląskiego,
  • prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz - Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Śląskiej,
  • Waldemar Bojarun - Wiceprezydent Miasta Katowice,
  • Henryk Borczyk - Wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Podczas wystąpienia JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina Olszak podkreśliła, że poprzez wspólne działania podejmowane we współpracy z Urzędem Miasta Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, a także z Urzędem Marszałkowskim możemy wspólnie tworzyć nową, lepszą przyszłość dla miasta i regionu, a w konsekwencji stać się liderem rozwoju gospodarczego. 

"Nie ma dzisiaj innego sposobu na budowanie innowacyjnej, przedsiębiorczej gospodarki, wzrost bezpieczeństwa, poprawę ochrony zdrowia, jakości życia ludzi, a także budowanie inkluzyjnego i obywatelskiego społeczeństwa, jak inwestowanie w naukę". Głoszenie idei Europejskiego Miasta Nauki jest inwestycją dla wszystkich mieszkańców: to jest inwestycja, która się opłaca i która w najbliższym czasie zadecyduje o rozwoju naszego miasta, ale także rozwoju całego naszego regionu. Dlatego z wielkim zaangażowaniem u progu nowego roku akademickiego chcemy kształcić naszych studentów, przyszłych ekspertów, liderów dla gospodarki i społeczeństwa, ale także chcemy efektywnie, bardzo efektywnie wdrażać owoce naszych badań do praktyki." - dodała JM Rektor.

W ramach wydarzenia 14 września 2023 roku zaplanowano liczne atrakcje, m.in.: 

  • pokaz Laboratorium Pana Korka,
  • warsztaty pn. "Fizyk w kuchni - lody azotowe" oraz "Instrumenty muzyczne z odpadów",
  • koncert Jędrzeja Siwka oraz Oskara Karskiego,
  • spotkanie zatytułowane "Zderzenie umysłów" z udziałem Tomasza Rożka rozmawiającego ze sztuczną inteligencją.

Media o wydarzeniu:

Galeria zdjęć

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca