Uroczyste otwarcie Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia [relacja]

17 listopada na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się uroczyste otwarcie Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, a także uczelni wyższych zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim Katowice - Miasto Nauki.

Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego powitania zgromadzonych w Auli znamienitych gości. Słowo do uczestników Kongresu skierował Wojciech Murdzek, Wiceminister, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych. Następnie wystąpili przedstawiciele władz uczelni wyższych zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim - Miasto Nauki

Podczas wystąpienia prof. dr hab. inż. Celina Olszak, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Przewodnicząca Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich podkreślała:

"Proces kształcenia to wielka misja i odpowiedzialność uczelni. Musimy być świadomi, że tak, jak zorganizujemy ten proces, takich będziemy mieć absolwentów. A przecież zależy nam, żeby absolwenci, którzy opuszczają mury uczelni byli przygotowani nie tylko merytorycznie, ale także etycznie do rozwiązywania coraz bardziej złożonych procesów oraz problemów społeczno-gospodarczych, a także żeby byli w stanie stawić czoła coraz trudniejszym wyzwaniom i kryzysom. Absolutnie wierzę, że poprzez Konsorcjum i wspólne działanie na rzecz procesu kształcenia możemy osiągnąć znacznie więcej oraz, że będzie to korzyść nie tylko dla poszczególnych uczelni, ale także dla regionu i całego kraju."

W dalszej kolejności wystąpili partnerzy wydarzenia, przedstawiciele władz Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także Narodowej Agencji Programu Erasmus + i Europejskiego Korpusu Solidarności, Dyrektor Generalny FRSE.

W wydarzeniu uczestniczyli także Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE, a także Dyrektor Biura Zarządzania Jakością Kształcenia Karolina Borys.

Wykład i panel dyskusyjny

Uczestnicy oficjalnego otwarcia mieli okazję wziąć udział także w wykładzie prof. dr hab. Tadeusza Sławka oraz w panelu dyskusyjnym pt. "Konceptualizacja jakości kształcenia i procesów zapewnienia i doskonalenia jakości z perspektywy różnych grup interesariuszy" organizowanym przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Całe otwarcie moderowały: dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, Prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego, członkini Rady Programowej MKJK oraz dr Katarzyna Sujkowka-Sobisz, prof. UŚ, Przewodnicząca Komisji ds. Kształcenia i studentów członkini Rady Programowej MKJK.

Więcej informacji

Więcej informacji nt. Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia znajduje się na stronie.