Briefing prasowy "Zbudujmy Miasto Nauki" w ramach WUF11 z udziałem JM Rektor

W czwartek 30 czerwca br. w ramach Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum WUF11) odbył się briefing prasowy "Zbudujmy Miasto Nauki" z udziałem Prezydenta Miasta Katowice dra Marcina Krupy oraz przedstawicieli władz uczelni publicznych działających w mieście, zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim Katowice - Miasto Nauki. Podczas briefingu przedstawiona została koncepcja stworzenia Sieciowego Centrum Nauki oraz Zielonej Strefy Nauki nad katowicką Rawą. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach reprezentowała JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest raz na dwa lata. Ideą inicjatywy jest pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę społeczeństwa nauki, a także ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego.

Korzyści, jakie wynikają z przyznania tytułu EMN 2024 dotyczą m.in. większego zainteresowania ze strony naukowców, polityków i przedstawicieli mediów z całego świata, związane są z większymi możliwościami pozyskania środków na rozwój nauki, a także ze zwiększeniem atrakcyjności turystycznej miasta na arenie międzynarodowej. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyczyni się także do zwiększenia wpływu uczelni na różne sfery życia oraz rozpoznawalności na światowym rynku.

W związku z nadanym tytułem Europejskiej Stolicy Nauki Miastu Katowicew 2024 roku w naszym mieście odbędzie się wiele wydarzeń i konferencji, w których uczestniczyć będą przedstawiciele świata nauki, polityki i biznesu z całego świata. Planowane jest także podjęcie przez uczelnie wyższe licznych wspólnych inicjatyw inwestycyjnych takich jak utworzenie Sieciowego Centrum Nauki.

Podczas briefingu prasowego "Zbudujmy Miasto Nauki" zorganizowanej 30 czerwca w ramach Światowego Forum Miejskiego przedstawiona została koncepcja stworzenia Sieciowego Centrum Nauki nad katowicką Rawą. Koncepcja ta zakłada wspólną inwestycję i współpracę uczelni oraz miasta w celu ukazania zarówno gościom, jak i mieszkańcom regionu pracy i dorobku naukowego ośrodków akademickich.

"Cieszę się, że od pewnego czasu bardzo dużo mówimy o nauce, a zwłaszcza roli nauki w transformacji miasta i regionu. To jest głos, który nie tylko wychodzi ze strony społeczności różnych uczelni, w tym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ale także ze strony włodarzy miasta. Bardzo się cieszę, że zarówno Rektorzy jak i całe społeczności akademickie widzą w nauce potężne narzędzie, które pozwoli zmienić region. Rzadko się zdarza że jest taka zgodność akademików i przedstawicieli miasta. Myślę, że ten nasz wspólny głos dostrzegła kapituła, która przyznała tytuł Europejskiego Miasta Nauki Katowicom. Na współpracy z pewnością skorzysta każda z uczelni, ale przede wszystkim skorzystają także mieszkańcy miasta. Nauka służy regionowi, miastu oraz ludziom, którzy tutaj mieszkają i cieszą się z tego, że mają w swoim mieście 7 uczelni wyższych. To też jest rzadkość, że nasza Metropolia - to nie tylko przemysł ciężki, ale także nauka i nowe technologie. Musimy spojrzeć na to zagadnienie szerzej, myśląc o usieciowieniu współpracy, rozszerzeniu jej na całą Metropolię i zarażeniu innych uczelni czy miast, by taką koncepcję przyjęły" - podkreślała w czasie briefingu JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.