Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia w Walencji z udziałem JM Rektor

W dniach 8, 9 i 10 maja 2023 r. w Walencji odbyło się V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia - jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnictwie wyższym organizowane przez Grupę Santander, które zgromadziło ponad 700 rektorów z 14 krajów. Naszą Uczelnię reprezentowała JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Wydarzenie zainaugurowali oficjalnie Pedro Sánchez, premier Hiszpanii wraz z Aną Botín, przewodniczącą Grupy Santander oraz Universii. Uczestników swoją obecnością zaszczycił także Enrique Graue, rektor Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM) i przewodniczący międzynarodowego komitetu spotkania.

Wśród prelegentów znalazły się wybitne osobistości ze świata polityki i nauki m.in. Tim Berners-Lee – wynalazca World Wide Web, Larry Summers – były sekretarz skarbu USA w administracji prezydenta Billa Clintona oraz Główny Ekonomista Banku Światowego, Ignacio Cirac – hiszpański fizyk i laureat nagrody Księcia Asturii w 2006 r., jak również Pilar Manchón – Główna Dyrektor ds. Inżynierii oraz Badań nad Sztuczną Inteligencją w Google.

Podczas ceremonii otwarcia Ana Botín potwierdziła dalsze wsparcie Grupy Santander dla uczelni, zobowiązując się do "zainwestowania w latach 2023–2026 dodatkowych 400 milionów euro w edukację, zwiększanie szans na zatrudnienie i wspieranie przedsiębiorczości". Dodała także, że "nie ma lepszej inwestycji społecznej niż edukacja. Dlatego 26 lat temu Santander postanowił skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu uczelni".

W ramach swojego zaangażowania na rzecz uczelni Santander zainwestował już ponad 2,2 miliarda euro w szkolnictwo wyższe, fundując stypendia, projekty wspierające uczenie się przez całe życie oraz pomoc dla ponad miliona studentów w ramach umów z ponad 1500 instytucjami w 25 krajach.

"Kiedy wspieramy uniwersytety, cała społeczność – ponad miliard ludzi w krajach, w których działa Santander – czerpie z tego korzyści. Gdy uniwersytety się rozwijają, społeczeństwo idzie w ich ślady", powiedziała Ana Botín.

Delegacja z Polski

W Spotkaniu wzięło udział blisko 50 przedstawicieli polskiej delegacji uczelni wyższych, w tym członkowie: Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych oraz Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach reprezentowała JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

W ramach spotkania odbyły się również warsztaty dla polskiej delegacji. Rektorzy wspólnie z przedstawicielami Santander Bank Polska w tym Prezesem Zarządu Michałem Gajewskim, Wiceprezesem Zarządu Arkadiuszem Przybyłem i Członkinią Zarządu Magdaleną Progą-Stępień dyskutowali o wyzwaniach i szansach dla Polski w związku ze zrównoważonym rozwojem i transformacją cyfrową.

Program

Podczas trzydniowego spotkania pod hasłem "Uniwersytet i Społeczeństwo", uczestnicy zastanawiali się i dyskutowali nad rolą Uczelni Wyższych w obecnych wyzwaniach społecznych oraz poszukiwali odpowiedzi na pytanie: "jak uczelnie mogą jeszcze lepiej działać na rzecz bardziej zamożnego, egalitarnego i integracyjnego społeczeństwa?".

Rozmowy i debaty transmitowane online skupione były wokół trzech osi:

• uczenia się przez całe życie,
  • promowania przedsiębiorczości i innowacji,
  • sieci współpracy i połączeń między uczelniami z całego świata.

Deklaracja z Walencji

Wypracowane podczas V Międzynarodowego Spotkania Rektorów rozwiązania zostały opublikowane w "Deklaracji z Walencji", która stanowi odzwierciedlenie zaangażowania rektorów w rozwój konkretnych obszarów świata uniwersyteckiego, a w konsekwencji przyczynią się do dalszego rozwoju społeczeństwa. Szczegółowe informacje

Więcej informacji

V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia stanowi kontynuację poprzednich edycji, które odbyły się w Salamance (2018), Río de Janeiro (2014), Guadalajarze (2010) oraz Sewilli (2005). Organizatorem spotkań jest Grupa Santander, która wspiera zrównoważony rozwój nakierowany na eliminację wykluczenia społecznego poprzez wspierania edukacji, przedsiębiorczości oraz zatrudnienia, realizowane za pośrednictwem Santander Universidades (www.santander.com/universidades).

Agenda i szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie:

#SantanderUniversia2023