Nowy kampus UE Katowice [relacja z briefingu prasowego]

W piątek 6 kwietnia w remontowanym budynku rektoratu odbył się briefing prasowy, podczas którego zaprezentowano stan bieżący trwającej modernizacji i adaptacji budynku na centrum relacji z otoczeniem biznesowym, społeczno-politycznym (Biznes – Nauka – Samorząd) oraz przedstawiono koncepcję zagospodarowania kampusu w przestrzeni miejskiej w perspektywie 20 lat.


Briefing otwarł rektor, przedstawiając w swojej wypowiedzi realizację marzeń o nowoczesnym otwartym na otoczenie uniwersytecie. Mówił, że "uniwersytet współczesny czerpie siłę z relacji z otoczeniem (społecznym, biznesowym, administracyjnym)". Nawiązał do tego, co podkreślał już pierwszy rektor prof. Józef Lisak, kiedy mówił w 1937 roku, że ta uczelnia ma uczyć "ekonomii praktycznej". – "Uniwersytet nie może być wirtualny, a realizacja jego misji odbywa się w warunkach tworzonych przez infrastrukturę. Dlatego tak ważna jest kompleksowa, długofalowa przebudowa kampusu." – zaznaczył.

- "W szczególności dotyczy to budynku głównego, pierwszego budynku uczelni w kampusie Bogucicka, czyli zabytkowego rektoratu, który oddamy do użytku po gruntownej, trwającej 7 lat modernizacji." – kontynuował. Zaznaczył także, że budynek główny ma służyć społeczności akademickiej. Powrócą tu z ulicy Adamskiego biura rektorskie, kanclerskie oraz jednostki mające bezpośredni kontakt ze studentami, pracownikami i absolwentami. – "Tu także oddamy na potrzeby kontaktów z otoczeniem sale senacką i konferencyjne, patio oraz dwa pomieszczenia warsztatowe." – podkreślał. Uroczyste otwarcie budynku rektoratu zaplanowano na dzień 18 września br. Rektor skierował także podziękowania do władz Katowic, MNiSW oraz władz samorządu województwa, którym uczelnia zawdzięcza w dużej mierze szczęśliwą finalizację modernizacji.

Budynek rektoratu – dawniej ratusz gminy miejskiej Bogucice-Zawodzie – został wzbogacony o zadaszenie dziedzińca wewnętrznego (patio) oraz dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. poprzez montaż windy). Wyposażany jest w nowoczesne instalacje. Zakończona została także rekonstrukcja wieży zegarowej, zgodnie z pierwotnym projektem Arnolda Hartmanna, tj. na planie regularnego ośmioboku, przez co budynek "urósł" o 8,5 metra. Budynek zyska nowe funkcje, w tym reprezentacyjne i kulturalne, co przyniesie korzyści dla uczelni, miasta, jak i regionu. Więcej o historii budynku

Zobacz galerię zdjęć z postępu prac modernizacyjnych

– "Drugi obszar aktywności dotyczy zachodniej części ulicy Bogucickiej, gdzie chcemy realizować projekt strefy biznesowo-akademickiej. To zespół gmachów o zróżnicowanej funkcjonalności, które mają zastąpić obecny budynek D oraz F. Mamy już koncepcję zagospodarowania, na tyle elastyczną, że możemy zaprosić partnerów z biznesu do współpracy, chcielibyśmy tę strefę zabudować według koncepcji architekta Tomasza Koniora, tj. w formule partnerstwa publiczno-prywatnego." – mówił rektor. Według koncepcji w tym miejscu miałyby powstać m.in. akademik oraz przestrzenie zarówno dla potrzeb uniwersytetu - dydaktyczne, biznesu - biurowe, jak i usługowe – w tym gastronomiczne.

Koncepcja przedstawia także możliwe powstanie głównego reprezentacyjnego wejścia do kampusu uniwersytetu zlokalizowanego naprzeciw budynku głównego (rektoratu) – od ul. 1 Maja.

W briefingu prasowym udział wzięli licznie przedstawiciele mediów oraz:

  • Marszałek Województwa Śląskiego - Wojciech Saługa
  • Prezydent Miasta Katowice - dr Marcin Krupa
  • Rektor - dr hab. Robert Tomanek, prof. UE
  • Właściciel i główny architekt; Konior Studio - mgr inż. arch. Tomasz Konior
  • Prezes Zarządu KONIOR Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. (wykonawca modernizacji rektoratu) - mgr Andrzej Konior
  • Kierownik budowy (KONIOR Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.) - mgr inż. Maciej Biskup

Wizualizacja nowego kampusu