Pamiątkowa bluza z legendarnym Budynkiem D

[PRIMA APRILIS] Próbne hafty bluz z Budynkiem D to oczywiście primaaprilisowy żart, jednak liczne pozytywne opinie na temat tego projektu skłoniły nas do tego, by już tym razem na poważnie rozważyć przygotowanie pamiątkowej kolekcji z prawdziwą legendą :) Więcej informacji niebawem!

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Hossa zaprojektował specjalną pamiątkową kolekcję bluz z Budynkiem D. W marcu przygotowane zostały pierwsze hafty bluzy. Kolekcja dostępna będzie w sprzedaży już wkrótce!

Budynek D jest jednym z obiektów wchodzących w skład kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przy ul. Bogucickiej. Do użytku oddany został w 1979 r. jako nowoczesny wówczas obiekt typu Lipsk. Konstrukcja pięciopiętrowego obiektu oparta jest na powtarzalności segmentów. Budynek cechują wąskie korytarze, specyficznie ozdobione ściany, schody i kultowe windy. W budynku mieściły się instytuty i odbywały się zajęcia dydaktycznie ze studentami, głównie seminaria. Na parterze budynku działał m.in. klub akademicki "Amicus" o PRL-owym wystroju oraz Studencka Poradnia Finansowa

W 2017 r. władze Uczelni podjęły decyzję o wyburzeniu obiektu. Decyzja ta jest wynikiem przyjętej strategii zagospodarowania i rozwoju uniwersyteckiego kampusu. Pod uwagę wzięto względy optymalizacyjne kosztów i eksploatacji. Zobacz wizualizację nowego kampusu

Obecnie trwa procedura przetargowa na wyłonienie firmy, która wykona niezbędne prace związane z wyburzeniem obiektu - realizacja planowana jest do końca 2019 r.

Z uwagi na swoją specyfikę i historię Budynek D do dzisiaj z sentymentem wspominany jest przez studentów, pracowników i absolwentów Uczelni. Nierzadko staje się obiektem memów i żartów z uwagi na zacinające się windy, przeciągi oraz dyskomfort związany z wysoką temperaturą w pomieszczeniach w sezonie letnim. Na jego cześć powstawał nawet profil na Facebooku UE Katowice Memes.

Występował w roli głównej wielu inicjatyw. W lutym 2017 r. odpowiednio zapalone światła w oknach budynku utworzyły walentynkowy napis I ❤ UE Czytaj więcej. Budynek doczekał się również teledysku kręconego przez Zespół Kolory na jego dachu. Zobacz film z planu

Wiele osób z chwilą ogłoszenia informacji o wyburzeniu budynku z nostalgią i wzruszeniem wspomina chwile spędzone w tym obiekcie. Było to często miejsce podjęcia pierwszej pracy naukowców i twórczych dyskusji z profesorami - mistrzami. Z tego względu Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Hossa postanowił zaprojektować specjalną, pamiątkową, limitowaną kolekcję bluz z Budynkiem D.

- "Wiem, jak ważny dla studentów i współpracowników był Budynek D. Ta kolekcja, mimo planowanego wyburzenia obiektu, pozwoli na dłużej zachować w pamięci nasz legendarny Lipsk" - mówi JM Rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

W marcu 2019 r. przygotowane zostały pierwsze próbne hafty bluz, natomiast kolekcja dostępna będzie w sprzedaży za kilka tygodni.