Przejdź do menu Przejdź do treści

Trzynaste kolokwium noblowskie

Katedra Finansów Publicznych oraz Katedra Ekonomii zapraszają na organizowane wspólnie kolokwium noblowskie, którego prelegentem będzie dr Przemysław Rapka. Temat trzynastego kolokwium brzmi: "It’s Just a Triangle, Man! Teoria pieniądza, kapitału i równowagi makroekonomicznej Friedricha Augusta von Hayeka poza trójkątem". Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2024 r. o godz. 14:00 w Patio Rektoratu.

O kolokwiach noblowskich

Końcem 2017 r., w związku ze zbliżającą się 5o-tą rocznicą przyznania po raz pierwszy Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, dr hab. Artur Walasik. prof. UE podjął prace nad przygotowaniem koncepcji spotkań dających możliwość dyskusji nad dorobkiem wybranych laureatów tej nagrody. W styczniu 2o18 r. miało miejsce pierwsze kolokwium noblowskie, od tego czasu odbyło się dwanaście kolokwiów, poświęconych dyskusji nad dorobkiem piętnastu ekonomistów: Paula Krugmana, Elinor Ostrom, Eugena Famy, Herberta Simona, Douglassa Northa, Michaela Spence’a, Daniela Kahnemana, Davida Carda, Abhijita Banerjee, Esther Duflo i Michaela Kremera, Miltona Friedmana i Angusa Deatona oraz Roberta Mundella, a także Muhammada Yunusa.

Trzynaste kolokwium noblowskie

Kolejne kolokwium organizowane jest przez Katedrę Finansów Publicznych wspólnie z Katedrą Ekonomii, a zaproszenie do przedstawienia dorobku kolejnego noblisty przyjął p. dr Przemysław Rapka. Przedmiotem dyskusji będzie dorobek jednego z większych myślicieli XX wieku Friedricha von Hayeka. Kolokwium poświęcone zostanie fundamentalnym dla ekonomii zagadnieniom teorii pieniądza, kapitału i równowagi makroekonomicznej.

W 1974 roku tak zwanego Nobla z ekonomii (a konkretnie Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla) przyznano dwóm ekonomistom - Friedrichowi Augustowi von Hayekowi oraz Gunnarowi Myrdalowi. Obaj ekonomiści otrzymali nagrodę za "pionierski wkład w teorię pieniądza, fluktuacji gospodarczych i ich przenikliwą analizę współzależności zjawisk ekonomicznych, społecznych i instytucjonalnych". W przypadku Hayeka jego wkładem w ekonomię była jego analiza wpływu zmian w sferze monetarnej na alokację zasobów w gospodarce oraz równowagę makroekonomiczną. W swoich pracach z lat 30. i 40. dowodził, że zaniżanie stóp procentowych przez sektor bankowy prowadzi do błędnej alokacji zasobów i powstania nierównowag makroekonomicznych. Ta nierównowaga makroekonomiczna jest najczęściej przedstawiana za pomocą trójkątnego wykresu zwanego "trójkątem Hayeka". Niestety z tym wykresem wiążą się różne problemy teoretyczne jak np. mnoga ilość interpretacji okresu produkcji. Zasygnalizowany problem nie oznacza, że cała teoria kapitału i cykli koniunkturalnych Hayeka jest problematyczna i powinna zostać porzucona. W rzeczywistości teoria kapitału, pieniądza i fluktuacji gospodarczych jest znacznie głębsza, niż to wynika z wielu dzisiejszych prac, gdzie ekonomiści powołują się na teorię Hayeka. W takcie referatu zostaną omówione szerzej istotne, a często zaniedbywane wątki związane z teorią kapitału i cyklami koniunkturalnymi, jak znaczenie specyficzności i komplementarności czynników produkcji i planów, inwestycje zwiększające popyt na kapitał, zmiany struktury cen relatywnych czy równowaga między produkcją dóbr konsumpcyjnych i kapitałowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca
logotyp ela