Ceremonia wręczenia Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 [relacja]

W dniach 13-16 lipca w Lejdzie odbyło się EuroScience Open Forum 2022 (ESOF). Wydarzenie to stanowiło inaugurację przyjęcia przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Podczas uroczystej ceremonii zamknięcia konferencji oficjalnie przekazano Katowicom tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. W wydarzeniu, reprezentując Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, wzięli udział JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak oraz Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest raz na dwa lata. Po raz pierwszy nadano go w 2004 roku. Ideą inicjatywy jest pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę społeczeństwa nauki, a także ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego. Kluczowe jest także wspieranie samokształcenia, integracji naukowej oraz zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń.

Katowice są pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, które uzyskały tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Korzyści, jakie wynikają z przyznania tytułu EMN 2024 dotyczą m.in. większego zainteresowania ze strony naukowców, polityków i przedstawicieli mediów z całego świata, związane są z większymi możliwościami pozyskania środków na rozwój nauki, a także ze zwiększeniem atrakcyjności turystycznej miasta na arenie międzynarodowej. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyczyni się także do zwiększenia wpływu uczelni na różne sfery życia oraz rozpoznawalności na światowym rynku.

EuoroScience Open Forum

Organizatorem Europejskiej Stolicy Nauki jest EuroScience (European Association for the Advancement of Science and Technology – Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Nauki i Technologii). Stowarzyszenie zrzesza ponad 4500 czołowych myślicieli, innowatorów, dziennikarzy oraz przedstawicieli edukacji z całego świata.

Tegoroczna 10. edycja EMN2022 odbyła się w Europejskim Mieście Nauki Leiden w Holandii w dniach od 13 do 16 lipca 2022 r. W ramach uroczystego zakończenia konferencji EuroScience Open Forum (ESOF) zorganizowano ceremonię oficjalnego nadania tytułu Europejskiego Miasta Nauki Katowicom.

Ceremonię poprzedziła konferencja naukowa w ramach EuroScience Open Forum (ESOF) 2022, która odbyła się 15 lipca 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach jako uroczysta inauguracja przyjęcia przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na czele z JM Rektor prof. dr hab. inż. Celiną M. Olszak. [Relacja]

Ceremonia nadania tytułu EMN

Źródło: transmisja online ESOF

Ceremonię otworzyła Marija Gabriel – europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Następnie wystąpił prof. Michael Matlosz –Przewodniczący EuroScience. Symboliczne klucze Europejskiego Miasta Nauki 2024 na ręce prezydenta Katowic Marcina Krupy przekazał Henri Lenferink – burmistrz Lejdy

W ceremonii wzięli udział także: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, a także przedstawiciele władz rektorskich siedmiu uczelni wyższych zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim Katowice – Miasto Nauki:

• Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
  • Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
  • Politechniki Śląskiej,
  • Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Prezentacja uczelni wyższych

W programie uroczystej ceremonii zaplanowano krótkie wystąpienia przedstawicieli władz siedmiu katowickich Uczelni. Tę część uroczystości poprowadzili Championi ESOF: dr Anna Budzanowska oraz prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

"Jestem bardzo dumna, że Katowice są pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej z tytułem Europejskiego Miasta Nauki. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jako jedna z publicznych ekonomicznych uczelni wyższych w regionie także przyczynia się do uzyskania tego tytułu" - podkreślała w swoim wystąpieniu  JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Odnosząc się do misji Uniwersytetu JM Rektor zaznaczyła, że jest ona oparta na sześciu wartościach: profesjonalizmie, innowacyjności, otwartości, współpracy, zaangażowaniu i wrażliwości. "Przede wszystkim wierzymy w ludzi (...) zapewniając wysoki poziom kształcenia. Jako wspólnota akademicka utożsamiamy się z dynamicznie rozwijającym się regionem i otoczeniem, oferując uczenie przez całe życie oraz wspierając przedsiębiorczość, biznes i sektor publiczny. Jesteśmy uczelnią otwartą na współpracę międzynarodową i ekspercką. Tworzymy społeczność opartą na wspólnych wartościach i zaufaniu, umożliwiamy wyrównywanie szans i przeciwdziałamy wszelkim formom wykluczenia. (...) Jestem głęboko przekonana, że uzyskany tytuł Europejskiego Miasta Nauki będzie krokiem milowym dla Katowic oraz Uniwersytetu" - kontynuowała JM Rektor.

Goście ceremonii mieli okazję obejrzeć również specjalnie przygotowany film promocyjny "Katowice  Miasto Nauki", w którym wzięła udział m.in. dr hab. Julia Włodarczyk, prof. UE, reprezentując nasz Uniwersytet. Podczas uroczystości wystąpił Marcin Wyrostek – akordeonista, zwycięzca drugiej edycji programu Mam Talent!

Więcej informacji nt. konferencji na sronie: https://www.esof.eu/