Czwarty etap procesu przechodzenia na zdalne kształcenie

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, zgodnie z przyjętą strategią, rozpoczyna czwarty etap procesu przechodzenia na zdalne kształcenie, który zakłada - w razie wystąpienia takiej konieczności - możliwość realizowania obron prac dyplomowych z wykorzystaniem narzędzi on-line. Tym samym wprowadzone zostały wszystkie regulacje prawne niezbędne do zapewnienia kształcenia zdalnego i weryfikacji efektów uczenia się studentów w naszej Uczelni.

Szczegółowe informacje nt. możliwości realizowania obron prac dyplomowych z wykorzystaniem narzędzi on-line dostępne są w Zarządzeniu 51/20.

Dzięki działaniom podjętym przez Uniwersytet, na podstawie strategii postępowania w czasie pandemii, rok akademicki, a w tym: wykłady, ćwiczenia, laboratoria, seminaria oraz zaliczenia i egzaminy, zostanie zrealizowany zgodnie z harmonogramem.

Jednocześnie przypominamy, że do 8 czerwca 2020 r., tj. do końca okresu zajęć semestru letniego, kontynuowane jest prowadzenie zajęć z aktywnym udziałem nauczyciela akademickiego dla wszystkich grup studentów i doktorantów w trybie zdalnym. Zgodnie z trzecim etapem procesu przechodzenia na zdalne kształcenie na mocy Zarządzenia nr 39/20 zaliczenia semestralne odbywają się z wykorzystaniem technologii informatycznych.

Wyrażamy nadzieję na możliwość przeprowadzenia egzaminów w murach Uniwersytetu. Jeśli jednak z uwagi na pandemię w dalszym ciągu nie będzie to możliwe, w trosce o bezpieczeństwo studentów i pracowników Uczelni egzaminy odbędą się także za pośrednictwem narzędzi on-line. Informacja o trybie przeprowadzenia egzaminów zostanie ogłoszona społeczności akademickiej do dnia 15 maja br.

Zgodnie z wymogami Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w semestrze letnim przeprowadzone zostaną badania jakości kształcenia w odniesieniu do wszystkich nauczycieli akademickich. Badania te będą realizowane online z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi do przeprowadzania anonimowego ankietowania. Zachęcamy do podzielenia się z nami swoimi opiniami na temat prowadzonych zajęć e-learningowych, a także pomysłami na ich usprawnienie. Dzięki temu możliwe będzie rozwijanie i doskonalenie procesu zdalnego kształcenia, nie tylko w czasach pandemii, ale także po powrocie na Uczelnię.

W odpowiedzi na sugestie powstał specjalny portal www.ue.katowice.pl/koronawirus zawierający wszystkie informacje dotyczące procesu zdalnego kształcenia w jednym miejscu.