5 września 2024 roku odbyło się inaugurujące spotkanie Katowickiej Rady Równego Traktowania I kadencji. Rada pełni funkcję organu doradczego Prezydenta Miasta Katowice w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji w życiu lokalnym i wskazywania pożądanych działań na rzecz równego traktowania wszystkich mieszkanek i mieszkańców Katowic. Jedną z członkiń jest profesor naszej Uczelni, dr hab. Anna Adamus-Matuszyńska, prof. UE, która reprezentuje w Radzie Stowarzyszenie "Szlakiem Kobiet". W radzie uczestniczą 22 osoby, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych, Rady Miasta Katowice, Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta, urzędu i jednostek organizacyjnych miasta. Kadencja Rady trwa trzy lata.
Do zadań Rady należą w szczególności:
- budowanie wśród mieszkanek i mieszkańców Katowic świadomości znaczenia różnorodności oraz równości płci,
- analizowanie skierowanych do Rady dokumentów pod kątem polityki równego traktowania i przeciwdziałania przejawom dyskryminacji w życiu lokalnym, opiniowanie lub rekomendowanie działań w powyższym zakresie,
- współpraca z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Katowice, jednostkami organizacyjnymi miasta Katowice, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami,
- występowanie do Prezydenta z propozycjami dotyczącymi inicjatyw równościowych dla Miasta Katowice,
- wspieranie inicjatyw i współpracy samorządu, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych w zakresie upowszechniania zasad równego traktowania,
- analizowanie zgłoszonych przejawów nierównego traktowania w przestrzeni i życiu społecznym miasta,
- promowanie działań równościowych, wspieranie inicjatyw, udzielanie patronatów Rady, udział w wydarzeniach związanych z celem działania Rady.
Będąc członkinią Katowickiej Rady Równego Traktowania, jak również Stowarzyszenia „Szlakiem Kobiet”, pragnę reprezentować wszystkich którzy odczuwają, że ich prawa nie są w wystarczający sposób chronione. - podkreśla dr hab. Anna Adamus-Matuszyńska, prof. UE.
Na pierwszym spotkaniu, wśród zgłoszonych przez Panią Profesor kwestii, była potrzeba reprezentacji studentów w formie np. Studenckiej Rady Miasta Katowice. W Katowicach na wszystkich uczelniach studiuje bowiem ponad 50 tysięcy studentów i studentek. Poprzez działalność takiej rady mieliby możliwość realnego wpływu na działania Katowic oraz przedstawiania oczekiwań wobec miasta.
Kolejne spotkanie Rady Równego Traktowania odbędzie się 25 września i dotyczyć będzie działań na rzecz integracji imigrantów ze społecznością Katowic.
Pracownicy i studenci naszej Uczelni znający przypadki naruszania praw równości czy dyskryminacji lub chcący porozmawiać o równym traktowaniu w kontekście działań prowadzonych przez Miasto Katowice mogą zwracać się do prof. Anny Adamus-Matuszyńskiej drogą mailową lub w wyznaczonych terminach dyżurów.
Przypominamy, że Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach nieustannie pracuje nad dostosowywaniem przepisów obowiązujących na Uczelni w celu poprawy jakości oraz komfortu pracy oraz edukacji całej społeczności akademickiej. Obowiązujące zarządzenia są tworzone również na podstawie regulacji przyjętych przez Unię Europejską. Na Uczelni wdrożono m.in. Plan Równości Płci, Kodeks Etyki oraz politykę przeciwdziałania dyskryminacji i molestowaniu. Funkcję Pełnomocnika Rektora ds. równego traktowania, przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji pełni dr hab. Marzena Czarnecka, prof. UE.
Więcej informacji można znaleźć na stronie.
Dołącz do nas