Tydzień Otwarty Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach [relacja]

"Połącz się z UE Katowice" to hasło tegorocznego Tygodnia Otwartego, podczas którego od 19 do 23 kwietnia kandydaci mogli spotkać się ze swoimi przyszłymi wykładowcami, wziąć udział w rekrutacyjnym Q&A, ciekawych webinariach w języku polskim i angielskim, poznać obecnych studentów i absolwentów Uczelni. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie trwało cały tydzień i odbywało się w formule online. W Tygodniu Otwartym brało udział ponad 500 gości! Dziękujemy i do zobaczenia na UE Katowice!


Podczas Tygodnia Otwartego naszych kandydatów serdecznie przywitał Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji prof. dr hab. Sławomir Smyczek, który podkreślał:

"Cieszę się, że rozważacie podjęcie studiów w naszym Uniwersytecie - Uczelni prestiżowej, uczelni z tradycjami, kształcącej wybitnych specjalistów i przedsiębiorców, ale także uczelni o charakterze międzynarodowym, otwartej na cały świat. (...) Wiem, że stajecie przed bardzo ważnym i trudnym wyborem, dotyczącym dalszej ścieżki kształcenia. Dlatego chcę podkreślić, że Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach to miejsce nie tylko nauki na najwyższym poziomie, ale także zdobywania cennego doświadczenia, realizowania własnych pasji i nawiązywania wartościowych przyjaźni. Bo pamiętajcie, że uczelnia wyższa to przede wszystkim ludzie. Niesamowitą wartość budowania relacji dostrzegamy szczególnie teraz, w okresie pandemii, kiedy to zupełnie zmienił się proces kształcenia i naszych wzajemnych kontaktów. Wierzę, że już wkrótce z dumą będziecie mogli o sobie powiedzieć, że jesteście studentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Mam nadzieję, że już niebawem będę mógł spotkać Was osobiście w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. A tymczasem, trzymam za Was kciuki na egzaminie maturalnym i do zobaczenia w naszym Uniwersytecie!"    

W programie Tygodnia Otwartego zaplanowano liczne webinaria przedstawiające próbkę wiedzy, którą kandydaci nabędą podczas studiów na wybranym kierunku. Na pytania kandydatów odpowiedzieli na czacie menedżerowie kierunków po zaplanowanych webinariach. Nie zabrakło również odpowiedzi na zagadnienia z zakresu terminów rekrutacji, kryteriów rekrutacyjnych czy kompletowania dokumentów podczas specjalnego Q&A!

Na ambitnych kandydatów wybierających studia w języku angielskim I lub II stopnia czekały specjalnie przygotowane panele dodatkowe - spotkania z menedżerem kierunku, który podczas sesji live odpowiedział na pytania kandydatów. Ponadto, eksperci z Biura Współpracy Międzynarodowej przedstawili możliwości, jakie dają stypendia i wyjazdy zagraniczne, a specjalistka z Działu Rekrutacji podpowiedziała, jak najlepiej przygotować swoją aplikację na wymarzony kierunek.

Relacja z Tygodnia Otwartego dostępna jest również na naszym Instagramie

Dzień I

W pierwszym dniu dr Witold Gradoń odpowiedział naszym gościom "jak inwestować na rynku sztuki". Najdroższe dzieła w Polsce, rekordowe ceny na rynku dzieł sztuki, art banking, zalety i wady inwestowania w aktywa rzeczowe, rynek 3D to tylko niektóre z niezwykle interesujących kwestii podjętych podczas webinarium. O tym, jak zarządzać placówką zdrowia w okresie pandemii COVID-19, popycie na świadczenie opieki zdrowotnej oraz problemach, przed którymi stają świadczeniodawcy usług medycznych mówili dr hab. hab Artur Walasik, prof. UE oraz dr Wojciech Głód. Tematem głównym spotkania były "wyzwania w zarządzaniu placówką ochrony zdrowia". Zagadnienia takie jak: digitalizacja, zarządzanie strategiczne, serwisy streamingowe, reseach&development, organizacje turkusowe, nowoczesny HR poruszył mgr Rafał Rydzewski podczas wykładu "Nie-zwykłe zarządzanie - czy można inaczej?". O wewnętrznych i zewnętrznych, źródłach finansowania przedsiębiorstwa, dźwigni finansowej, a także finansach menedżerskich podczas kolejnego webinarium opowiedział dr Adam Lejman-Gąska. Na pytanie "Praca na własnych rachunek czy praca w korpo?" odpowiedzieli dr hab. Tomasz Ingram, prof. UE oraz dr Martyna Wronka-Pośpiech podczas webinarium kierunku Przedsiębiorczość i finanse

Dzień II

Podczas drugiego dnia odbyły się webinaria kierunków: Zarządzanie, Gospodarka i zarządzanie publiczne, Gospodarka turystyczna oraz Międzynarodowe stosunku gospodarcze. Nasi kandydaci dowiedzieli się od mgra R. Rydzewskiego na czym polega "nie-zwykłe" zarządzanie. Prof. Aldona Frączkiewicz-Wronka przedstawiła istotę zarządzania publicznego. Następnie dr P. Piotrowski poruszył zagadnienie turystyki w erze postovidowej, a dr Joanna Wiechoczek opowiedziała o komunikacji marketingowej firm na runku międzynarodowym.

Dzień II Tygodnia Otwartego zakończyły spotkania z organizacjami studenckimi i kołami naukowymi działającymi na naszym Uniwersytecie

Przyszłych studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przywitała Justyna Gołąbek - Przewodnicząca Parlamentu Studenckiego. Następnie wystąpili przedstawiciele organizacji studenckich i kół naukowych. 


Dzień III

Trzeci dzień spotkań z kandydatami rozpoczął się od webinarium kierunku Ekonomia, które poprowadziła mgr Jolanta Pasionek przedstawiając kulisy inwestowania na rynku Forex. Webinarium kierunku Analityka Gospodarcza poprowadził dr Rafał Kucharski. Następnie mgr Andrzej Hanusik przedstawił "logistyczny efekt motyla". "Po nitce do koszuli - czym jest łańcuch dostaw?" to temat kolejnego webinarium prowadzonego przez mgr Monikę Kamińską. Dlaczego warto, aby Twoje miasto było naprawdę smart? Kupić, czy nająć mieszkanie? Na to pytania odpowiedzieli dr Artur Ochojski oraz dr Radosław Cyran. Webinarium kierunku Gospodarka przestrzenna poprowadził dr Adam Polko podkreślając, jak ważna jest lokalizacja dla kształtowania cen na lokalnym rynku nieruchomości.

Dzień IV

W czwartym dniu webinarium kierunku Informatyka pt. "Analiza nastroju tweetów" poprowadziła dr Bogna Zacny. O bezpieczeństwie w transporcie pasażerskim w dobie pandemii i digitalizacji opowiedzieli dr Anna Urbanek, Łukasz Kosobucki i dr Adam Polko. Jak zmieniały się newsy telewizyjne? Na to pytanie podczas webinarium kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna odpowiedziała dr Aleksandra Fudala. Webinarium kierunku Informatyka i ekonometria poprowadziła mgr Paulina Rutecka, która zdradziła kandydatom sekret projektowania funkcjonalnej strony www.

Na kandydatów tego dnia czekało również rekrutacyjne Q&A z udziałem pracowników Biura Zarządzania Dydaktyką.

Dziękujemy za tak liczne pytania i zachęcamy do śledzenia naszej sekcji poświęconej kandydatom: www.ue.katowice.pl/kandydaci


V - Open Day

Ostatni dzień poświęcony był kierunkom w języku angielskim: International Business, E-commerce, Quantitative Asset and Risk Management (ARIMA), Finance and Accounting for Business oraz MERCURI.

Po każdym webinarium kandydaci mieli okazję wysłuchać prezentacji Biura Współpracy Międzynarodowej dotyczącej stypendiów zagranicznych oraz zadać pytania na temat wyjazdów.

Na zakończenie webinarium każdego kierunku kandydaci mogli również zadawać wszelkie pytania na temat rekrutacji podczas sesji Q&A. Specjalistki z Biura Zarządzania Dydaktyką przedstawiły również możliwe ścieżki rekrutacji kandydatów, w zależności od ich obywatelstwa i posiadanej matury. 

Zobacz także "Open Day, czyli studiuj na UE Katowice w j. angielskim"

Film z Tygodnia Otwartego

Poznaj naszych prelegentów

dr Witold Gradoń
dr Wojciech Głód
dr hab. Artur Walasik, prof. UE
dr Adam Lejman-Gąska
dr Martyna Wronka-Pośpiech
dr Magdalena Głębocka
prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka
Rafał Rydzewski
dr Paweł Piotrowski
dr Joanna Wiechoczek
mgr Jolanta Pasionek
dr Rafał Kucharski
mgr Andrzej Hanusik
mgr Monika Kamińska
dr Radosław Cyran
dr Artur Ochojski
dr Adam Polko
dr Bogna Zacny
dr Anna Urbanek
mgr inż. Łukasz Kosobucki
dr Aleksandra Fudala
mgr Paulina Rutecka
dr hab. Justyna Matysiewicz, prof. UE
mgr Marta Grybś-Kabocik
Karolina Derwisz
dr Damian Kocot
dr Stanisław Barczak
prof. Stephane Ganassali
dr hab. Monika Klimontowicz, prof. UE