Wydział Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów

International Academic Conference 2023 [relacja]

25-26 maja br. w Pszczynie i Katowicach odbyła się międzynarodowa debata naukowa dotycząca energii na tle świata, Europy oraz Polski z udziałem Profesora Raphaela Heffron’a, którego ekspertyzy są cenione przez wiele firm i instytucji. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak, Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir Smyczek oraz przedstawiciele Katedry Transformacji Energetycznej: dr hab. Marzena Czarnecka, prof. UE, dr Marcin Kraśniewski, dr Dorota Benduch, dr Aleksandra Lubicz-Posochowska i mgr Grzegorz Zych.

W uroczystym otwarciu Konferencji, które odbyło się w Muzeum Zamkowym w Pszczynie uczestniczyli reprezentując władze Uniwersytetu: JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak oraz przedstawiciele Katedry Transformacji Energetycznej

Podczas wydarzenia odbyło się oficjalne podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i uczelnią wyższą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Więcej informacji nt. podjętej współpracy.

W trakcie konferencji eksperci i przedstawiciele branży podczas wydarzenia omawiali różne kwestie, takie jak wdrażanie nowych rozwiązań, polityka publiczna i jej podejście do energii, rozwój sieci elektroenergetycznych, a także kwestie ekonomiczne i społeczne dotyczące sektora energetycznego.

Poruszona została także kwestia bezpieczeństwa energetycznego oraz wpływu produkcji energii na środowisko. W ostatnich latach eksperci zwrócili uwagę na zagrożenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych podkreślając jednocześnie rolę energetyki odnawialnej w walce ze zmianami klimatu. Podczas konferencji zaprezentowane zostało wiele projektów i innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w globalnym miksie energetycznym i nie tylko.

International Academic Conference "Energy justice and energy transition - global, Europe, state" była okazją do wymiany poglądów i doświadczeń oraz omówienie kluczowych wyzwań, jakie stoją przed branżą energetyczną w nadchodzących latach.

Konferencję zamknął uroczyście prof. dr hab. Sławomir Smyczek, Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej podkreślając:

"To jest niezwykły zaszczyt dla mnie w imieniu władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zamknąć tę konferencję, która jest niezwykle ważna, dlatego, że transformacja energetyczna staje się jednym z priorytetów w badaniach naukowych naszego Uniwersytetu, czego dowodem jest chociażby powołanie nowej Katedry Transformacji Energetycznej (...). Problem transformacji energetycznej ma niezwykłe wymiary: prawno-polityczny polityczny, technologiczny, ekonomiczny i przede wszystkim, co dla mnie szczególnie ważne, wymiar społeczny."

Więcej informacji można znaleźć na stronie konferencji: www.ue.katowice.pl/energytransition-justice

Partnerami Konferencji byli: ENERGA S.A. (Partner Złoty); Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., JSW KOKS S.A. (Partnerzy Srebrni); ENEA S.A. (Partner Brązowy); Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza (Partnerzy). Partnerem Regionalnym Konferencji było Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.