Nasz Chór na Festiwalu we Włoszech

W dniach 13 - 17 lipca 2016 roku Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach uczestniczył w 56. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Virgo Lauretana” w Loreto we Włoszech.

W ramach Festiwalu Chór koncertował w Klasztorze Klauzurowym Sióstr Karmelitanek na Górze Montorso, w Bazylice - Sanktuarium Świętego Domku z Nazaretu, w Teatrze Miejskim, na Placu Matki Bożej przed Bazyliką i na Placu Garibaldiego. Ponadto na Placu Jana Pawła II Chór uczestniczył we wspólnej, z innymi chórami, modlitwie o pokój oraz wykonał utwór Modlitwa do Bogarodzicy.

Łącznie nasz Chór wykonał 6 koncertów z repertuarem sakralnym i rozrywkowym oraz odbył 4 próby z innymi chórami przygotowujące do wspólnej oprawy uroczystej mszy św. w Bazylice na zakończenie Festiwalu. Przed samym wyjazdem z Loreto Chór wykonał oprawę uroczystej mszy św. na Cmentarzu Wojskowym w Loreto upamiętniającej poległych w 1944 r. żołnierzy polskich w rocznicę wyzwolenia Ankony i innych miast Marchii Ankońskiej przez żołnierzy polskich pod dowództwem Generała Władysława Andersa. W czasie składania kwiatów przed tablicą pamiątkową cmentarza Chór odśpiewał Hymn Polski. W ceremonii uczestniczyli min. Pani Konsul Ewa Mamaj, Pani Konsul Honorowa Cristina Gorajski, Prezydent Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego Nowego w Marche i Burmistrz Miasta Loreto. Poza naszym Chórem w Festiwalu uczestniczyło jeszcze 5 chórów - z Bułgarii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Węgier i Włoch.

Chór został przyjęty we Włoszech bardzo ciepło, nawiązał wiele kontaktów i ma nadzieję na dalszy rozwój międzynarodowej współpracy.