Przejdź do menu Przejdź do treści

Uniwersytet na start! - Przewodnik dla nowych studentów

Najważniejsze informacje w pigułce dla nowych studentów #UEKatowice!

Każdy z nas był kiedyś studentem i doskonale wiemy jakie są początki. Dlatego nie martwcie się, ponieważ przygotowaliśmy dla Was szereg przydatnych informacji, które ułatwią Wam  studiowanie na naszej Uczelni! 

Zacznijmy od samego rozpoczęcia roku akademickiego 24/25. Następuje ono wraz z dniem 1 października. Jest to co do zasady pierwszy dzień zajęć. Natomiast uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego odbywa się zazwyczaj w pierwszym tygodniu października, a na jej dzień często ogłaszane są godziny rektorskie. 

Przejdźmy zatem do konkretów.

Punkt 1 - Słowniczek pojęć akademickich

Jak w każdym regulaminie bywa, na samym początku pojawiają się najważniejsze pojęcia, a więc i my zaczniemy od małego słowniczka, który pomoże Wam w przyswajaniu dalszej wiedzy. 

  • Dzień lub godziny rektorskie - dzień lub wybrane godziny, w których nie odbywają się zajęcia, jest ogłaszany przez rektora danej uczelni.
  • Kolokwium - sprawdzian wiedzy studenta.
  • Lektorat - zajęcia z wybranych przez studenta języków obcych.
  • Opiekun kierunku - osoba pracująca w dziekanacie odpowiadająca za sprawy studentów danego roku i kierunku.
  • Praktyki - zajęcia, które student odbywa w wybranej przez siebie firmie, związanej z jego kierunkiem studiów oraz zainteresowaniami, dzięki czemu zdobywa wiedzę praktyczną.
  • Rektor - najważniejsza osoba na uczelni, która nią zarządza.
  • Prorektor - zastępuje rektora oraz odpowiada za pewien zakres zadań, np. za sprawy dotyczące studentów.
  • Dziekan - to osoba kierująca Kolegium Studiów, nadzoruje sprawy związane z procesem dydaktycznym i obsługą studentów.
  • Promotor - nauczyciel akademicki wybrany przez studenta, któremu dziekan powierzył prowadzenie seminarium dyplomowego.
  • Punkty ECTS - punkty przyznawane za zaliczenie przedmiotu; wykorzystywane w europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego pozwalają na kontynuację lub podjęcie nauki na innych uczelniach Europejskich.
  • Sesja egzaminacyjna - czas zdawania egzaminów przedmiotowych.
  • Specjalność - zawężenie ścieżki kształcenia o zainteresowania zawodowe, w których odnajduje się i chce pracować student.
  • Sylabus - opis przedmiotu zawierający m.in. cele kształcenia, efekty uczenia się, warunki zaliczenia, treści programowe oraz literatura.
  • Tryb poprawkowy - w przypadku niezaliczenia przedmiotu w pierwszym lub drugim terminie student ma prawo do ubiegania się o możliwość jego zaliczenia w następnej sesji egzaminacyjnej.
  • USOSweb  - serwis internetowy, na którym każdy student musi posiadać swoje konto. Umieszczane są w nim oceny z przedmiotów, odbywają się tam wybory przedmiotów dodatkowych, specjalności czy promotorów. Znajduje się tam także plan zajęć.

Świetnie! Poznaliście najważniejsze i najczęściej spotykane słownictwo na uczelni! Możemy zatem przejść do punktu drugiego.

Punkt 2 - Dziekanat

Na początku zaczniemy od dziekanatu, gdzie znajdziecie opiekuna swojego kierunku. Na tej stronie - o tutaj- znajdziecie do niego kontakt. Aby umówić się na wizytę należy użyć kalendarza Google, który również znajdziecie na podanej stronie.

Dziekanaty mieszczą się w budynku “A” na I oraz II piętrze.

Studenci Filii w Rybniku mają swój dziekanat na pierwszym piętrze, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie.

Pamiętajcie, aby zawsze korzystać z Waszego uczelnianego adresu mailowego kończącego się na @edu.uekat.pl.

Polecamy także zapoznanie się z Regulaminem Studiów.

Skoro zaznajomiliśmy się już ze strukturą Dziekanatu przejdźmy do kolejnej ważnej rzeczy. Przedstawimy Wam Centrum Dostępności #UEKatowice.

Punkt 3 - Centrum Dostępności

Na Uczelni możesz skorzystać z Centrum Dostępności, które oferuje pomoc osobom ze szczególnymi potrzebami oraz wsparcie psychologiczne. Naszą kadrę zasila między innymi biszkoptowy labrador Aston – psi terapeuta, który w razie potrzeby poda Ci pomocną łapę.

Harmonogram dyżurów naszych psychologów znajdziesz na stronie

Przejdźmy zatem do wszystkich budynków Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Punkt 4 - Budynki na kampusie uniwersyteckim

  • Rektorat (R) - najbardziej reprezentatywny budynek naszej Uczelni, znajduje się w nim biuro Rektora. Oprócz tego pełni on funkcje biurowe, reprezentacyjne, kulturalne oraz stanowi centrum relacji z otoczeniem biznesowym i społeczno-politycznym,
  • Budynek A - tutaj oprócz 29 sal dydaktycznych; w tym auli, na której odbywają się najważniejsze uroczystości; znajduje się jedna z dwóch sal gimnastycznych oraz siłownia, a także laboratoria Design Thinking. Na parterze znajduje się Welcome Point, czyli centrum obsługi studentów, doktorantów i kadry z zagranicy oraz bufet.
  • Budynek B - jest połączony przewiązką z budynkiem A i C, znajduje się w nim aula, 7 sal wykładowych, 12 ćwiczeniowych oraz bufet.
  • Budynek C - tutaj znajdziecie basen oraz dużą salę gimnastyczną, jest połączony z budyniem B,
  • Budynek E - znajdują się w nim sale dydaktyczne, 
  • Budynek F - znajdują się w nim 3 sale wykładowe, swoją siedzibę ma w nim większość organizacji studenckich,
  • Budynek L - znajdują się w nim sale wykładowe oraz aula; wejść można do niego przez budynek E. Można tam znaleźć m.in. psychologa czy Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami, 
  • Budynek N - jest to najbardziej oddalony budynek Uniwersytetu Ekonomicznego, można wejść do niego od ul. ks. bpa St. Adamskiego 7 i ul. Koszarowej 6 i 6a, znajduje się w nim m.in. Centrum Języków Obcych,
  • CNTI (@) - to najbardziej nowoczesny budynek UE, znajdują się w nim nowoczesne sale oraz specjalistyczna biblioteka akademicka,
  • Budynek RD - budynek Filii w Rybniku, odbywają się w nim wszystkie zajęcia dydaktyczne dla studentów rybnickiego oddziału,
  • CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka) - biblioteka główna dwóch katowickich uczelni, w tym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zanim przejdziemy do dalszych informacji, zostaniemy wciąż przy budynkach. Do Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przynależą także trzy biblioteki.

Punkt 5 - Biblioteki akademickie

Biblioteki akademickie odwiedzane są bardzo często przez studentów szczególnie w okresie sesji oraz pisania prac dyplomowych, zatem ważne jest, aby wiedzieć gdzie się znajdują. Zwłaszcza, że często będziecie proszeni przez swoich wykładowców o przeczytanie bądź przyniesienie konkretnych tekstów na zajęcia. 

Jedna z bibliotek specjalistycznych znajduje się na naszym kampusie w budynku CNTI na III piętrze. Druga to biblioteka główna - CINiBA, znajdująca się poza, ale jednak bardzo blisko #UEKatowice. Na miejscu znajdziecie fachową pomoc bibliotekarzy i pracowników informacji naukowej – od pierwszych kroków (zapisy, wypożyczenia, informacje o zbiorach i usługach) po zaawansowane wsparcie kariery naukowej (bazy bibliometryczne, dorobek naukowy, kwerendy) oraz wygodną przestrzeń do nauki i relaksu, idealną do organizacji spotkań kół naukowych, seminariów, konferencji.

W trakcie sesji obowiązują wydłużone godziny otwarcia tzw. akcja "CINiBA nocą naładuje mocą!".

Ważna informacja: aby skorzystać z biblioteki należy zarejestrować się poprzez stronę internetową. 

Trzecia biblioteka specjalistyczna znajduje się w rybnickiej filii Uniwersytetu.

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Wszystkie wydane pozycje wydawnictwa naszej Uczelni dostępne są na stronie.

Fizyczne podręczniki można zakupić w dwóch miejscach:

  • Księgarnia Prawnicza w Katowicach przy ul. Bankowej 11B
    (mieści się w budynku Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego)
  • Księgarnia PWN w Poznaniu (internetowa).

Teraz pora, aby dowiedzieć się więcej nt. parkingów.

Punkt 6 - Parking

Wielu studentów dojeżdża na #UEKatowice samochodem. By wyjść naprzeciw potrzebom zmotoryzowanych, Uczelnia będąca w strefie płatnego parkowania miejskiego, udostępnia nieodpłatne własne parkingi. Wiele miejsc parkingowych znajdziecie przed i za budynkiem F oraz przy budynku CNTI.

W przypadku zajęć w budynku N, parking znajduje się na rogu ulic Adamskiego oraz Koszarowej lub obok Uczelni.

Na wszystkie katowickie parkingi wjazd reguluje legitymacja studencka.

W rybnickim kampusie jest parking miejski. Najważniejsze informacje o możliwości korzystania z parkingu znajdziecie na stronie.

Ważną informacją jest także harmonogram roku akademickiego, do którego właśnie przechodzimy.

Punkt 8 - USOSweb

W USOSweb znajdziecie informacje m.in. o:

  • planie zajęć,
  • grupie dziekańskiej,
  • grupie językowej,
  • terminach i wynikach wyborów (języków, WF, przedmiotów, specjalności, promotorów)
  • ocenach.

Jeśli jesteśmy już przy planach zajęć to może kilka wskazówek jak je czytać oraz jak znaleźć salę?

Punkt 9 - Plan zajęć

Plany zajęć wyświetlają aktualny tydzień. Aby sprawdzić zajęcia, należy ustawić okres widoku na pierwszy tydzień zajęć tj. od 1 października. Podstawowe informacje zawarte są na wyświetlanym prostokącie i są to: w pierwszej linii - nazwa przedmiotu; w drugiej kolejno rodzaj zajęć (LABoratorium, LEKtora, WYKład, ĆWIczenia) numer grupy, godziny zajęć oraz w nawiasie dane dotyczące sali (numer sali oraz identyfikacja budynku). Klikając w wybrane zajęcia można dodatkowo sprawdzić kto je prowadzi, a następnie przejść do szczegółów zajęć (znajdziecie tam wszystkie daty w tym nieregularne, mapy kampusu, charakterystykę prowadzącego i jego dostępność). 

Przejdźmy teraz do programu studiów.

Punkt 10 - Program studiów

W programie studiów znajdziecie informacje o przedmiotach  w trakcie wszystkich lat trwania Waszych studiów. Z niej dowiecie się, ile godzin będzie trwał dany przedmiot, jakiego będzie on rodzaju, oraz ile punktów ECTS posiada. 

Programy studiów oraz sylabusy znajdziecie na stronie.

Punkt 11 - Praktyka obowiązkowa

Na studiach, co do zasady, studenci odbywają praktykę obowiązkową, jednak liczba godzin jest różna dla każdego stopnia oraz kierunku:

  • w przypadku kierunków ogólnoakademickich - jeden miesiąc (co najmniej 120 godzin), 
  • w przypadku kierunków praktycznych na studiach I stopnia - 6 miesięcy (co najmniej 720 godzin), 
  • w przypadku kierunków praktycznych na studiach II stopnia - 3 miesiące (co najmniej 360 godzin), 
  • w przypadku kierunku International Business na studiach II stopnia - 3 miesiące (co najmniej 300 godzin),
  • w przypadku kierunku Finance and Accounting for Business na studiach II stopnia - 1 miesiąc (co najmniej 120 godzin),
  • w przypadku kierunku Rewizja finansowa na studiach II stopnia - 2 miesiące (co najmniej 240 godzin).

Regulamin praktyk i szczegóły znajdziecie na stronie.

Firmę, w której chcecie odbyć praktykę możecie znaleźć sami lub możecie skorzystać z bazy stałych ofert praktyk, gdzie znajdziecie firmy współpracujące z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. 

Pełna procedura organizacji praktyk znajduje się na stronie.

Punkt 12 - Bufety

Na terenie naszego kampusu znajdują się bufety, w których możecie zjeść pyszny posiłek lub ciepłą przekąskę. Gdzie je znajdziecie?

  • Budynek B – w suterenach,
  • Budynek A – na parterze przy wejściu od strony dziedzińca,
  • Budynek N – na parterze od ul. Adamskiego, przy szatni,

Dodatkowo w budynkach A, B, E, N, CNTI oraz w Filii w Rybniku są rozlokowane automaty vendingowe z przekąskami oraz napojami zimnymi i ciepłymi, a na katowickim kampusie także dystrybutory wody pitnej.

Skoro już wiecie, gdzie zjeść coś smacznego, to warto poznać miejsca, w których poznacie świetnych i wartościowych ludzi, a także zdobędziecie pierwsze doświadczenie zawodowe.

Punkt 13 - Organizacje studenckie i koła naukowe

Na terenie naszej Uczelni działa wiele kół naukowych oraz organizacji studenckich, które chętnie działają na rzecz #UEKatowice, ale przede wszystkim pomagają w zdobyciu doświadczenia i nowych umiejętności. 

Spis wszystkich organizacji oraz kół naukowych znajdziecie na stronie.
 

Punkt 14 - Stypendia i ich rodzaje

Na naszej Uczelni można ubiegać się o: 

  • stypendium socjalne,
  • stypendium Rektora,
  • stypendium dla osób niepełnosprawnych,
  • zapomogę. 

Informacje na ich temat znajdują się tutaj

Teraz kilka słów o organizowanych wyjazdach i wymianach studenckich.

Punkt 15 - Dział Programów Międzynarodowych

Na naszej Uczelni można skorzystać z  programy międzynarodowe, takich jak: ERASMUS+ czy CEEPUS. Informacje na ich temat, a także zagraniczne instytucje współpracujące z naszym Uniwersytetem znajdziecie na stronie.

Punkt 16 - Kontakt do jednostek oraz e-maile do wykładowców

Kontakt

W alfabetycznym spisie jednostek znajdziecie wszystkie działy oraz katedry działające na #UEKatowice. Klikając w dział/katedrę/jednostkę znajdziecie zakładkę “kontakt”, w której znajdują się wszyscy pracownicy oraz ich adresy mailowe i numery kontaktowe. 

Innym sposobem, aby sprawdzić kontakt, plan zajęć dydaktyka lub konsultacje jest USOSweb. W menu musicie wybrać “katalog”, a następnie prowadzić nazwisko prowadzącego. Pojawi się jego strona, na której znajdziecie wszystkie potrzebne Wam informacje.

E-maile do wykładowców - krótki instruktaż

Maile zaczynamy od "Szanowna Pani/Szanowny Panie", kolejno tytuł danego wykładowcy, czyli:

  • prof. dr hab. lub dr hab. - "Szanowny Panie Profesorze/Szanowna Pani Profesor",
  • dr - "Szanowny Panie Doktorze/Szanowna Pani Doktor",
  • mgr - "Szanowny Panie Magistrze/Szanowna Pani Magister".

Przykład:

Temat - 2-3 słowa w jakim temacie piszesz

Szanowna Pani Profesor, 

zwracam się z… - wyjaśnij krótko, z jakim pytaniem/prośbą piszesz.

Z poważaniem,

Imię i nazwisko

(Kierunek, stopień i grupa)

Pamiętaj, aby unikać błędów oraz pisać ze swojego uczelnianego adresu e-mail - @edu.uekat.pl.

Punkt 17 - Kalendarz

Na stronie Uczelni działa także kalendarz, w którym znajdziecie najbliższe wydarzenia odbywające się na kampusie, a także te, w których Uniwersytet bierze udział. Publikowane są tam także godziny dziekańskie/rektorskie.

Dotarliśmy do najlepszego! ;) Jak wiadomo na studiach trzeba być #nabieżąco, dlatego koniecznie zaobserwujcie nas w mediach społecznościowych - @UEKatowice:

To właśnie na nich publikujemy najświeższe, ale także najważniejsze informacje z życia kampusu.

Dziękujemy, że zostaliście z nami do końca. Mamy nadzieję, że nasz poradnik będzie dla Was pomocny.

Życzymy Wam Powodzenia oraz przeżycia świetnej akademickiej przygody na #UEKatowice!

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca
logotyp ela