Optymalizacja procesów w Jednostce Ochrony Zdrowia
Obecnie ochrona zdrowia boryka się z ciągłymi niedoborami – ludzi, czasu, lekarstw a przede wszystkim pieniędzy. Przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele i w wielu przypadkach, bez głębokich zmian systemowych nie będzie można ich wyeliminować. Jednakże wiele problemów rodzi się w samych jednostkach ochrony zdrowia. Na ich rozwiązanie mamy już bezpośredni wpływ. Niniejsze studia koncentrują się na jednej myśli przewodniej – zatrzymajmy się w naszych procesach realizowanych w ramach określonej Jednostki Ochrony Zdrowia (JOZ), przeanalizujmy je, by w dalszej kolejności tak je udoskonalić, aby wyeliminować marnotrawstwo zasobu czasu i pieniędzy.
Optymalizacja procesów w ochronie zdrowia nie tylko zwiększa efektywność, ale również poprawia jakość opieki w poszczególnych JOZ, podnosi bezpieczeństwo pacjentów oraz zadowolenie pracowników. Implementacja tego podejścia wymaga zaangażowania całego personelu i ciągłego monitorowania oraz doskonalenia procesów. Managerowie zajmujący się w JOZ optymalizacją procesów dbają m.in. o identyfikację wartości: z perspektywy pacjenta, definiując i wartościując parametry szybkości dostępu pacjenta do usług, sprawności jego obsługi, skuteczności komunikacji i efektywność leczenia oraz mapują procesy strumienia wartości od momentu zgłoszenia się pacjenta do JOZ do jego wyleczenia. Na tej podstawie optymalizują przebieg ww. procesów. Ich działania koncentrują się wokół dbałości o efekt, uzyskanie optymalnego czasu realizacji i minimalnego kosztu ostatecznego. Eliminując marnotrawstwo wpływają na redukcję zbędnych procesów, skracają czas oczekiwania na wizytę i obsługę pacjenta, redukują zbędną dokumentację, ograniczają procedury czy eliminują nadmierne zapasy leków.
Stworzenie odpowiednio efektywnej pracy jest jednym z ważnych elementów optymalizacji. Wiąże się ono ze zmniejszenie przestojów i przerw w procesach medycznych, np. lepszym zarządzaniem harmonogramem zabiegów, świadczonych usług czy implementacją systemów informatycznych, które ułatwiają przepływ informacji między zespołami medycznymi. Wszystko to zapewnia podniesienie dostępności posiadanych zasobów a w konsekwencji obniżenie kosztów stałych, związanych z ich wykorzystaniem, w przeliczeniu na pacjenta.
Wdrażane w organizacji działającej zgodnie z założeniami systemu "pull" (ciągnięcia) zamiast "push" (pchania) optymalizuje systemy zarządzania zasobami, dostosowując je do rzeczywistych potrzeb pacjentów zamiast tworzenia nierotujących zapasów, co minimalizuje ryzyko na przykład likwidacji niepotrzebnych urządzeń czy przeterminowanych leków. Zastosowanie zasad Just-in-Time (JIT) wykorzystywane do zarządzania zapasami medycznymi, pozwala na dostarczanie odpowiednich ilości materiałów dokładnie wtedy, kiedy są potrzebne.
Jeśli chcesz poznać założenia zwiększania efektywności swojej organizacji, dzięki skutecznych narzędziom i technikom związanym z optymalizacją procesów, zarządzasz JOZ i lub oddziałem JOZ i decydujesz o inicjowaniu i wdrażaniu projektów optymalizacyjnych, wprowadzaniu usprawnień w obszarach organizacji, kierowania, zaopatrzenia, bezpieczeństwa pracy - te studia są właśnie dla Ciebie!
Na tych studiach dowiesz się jak stworzyć kulturę, w której pracownicy są zachęcani do zgłaszania pomysłów na poprawę procesów, dowiesz się jak organizowanie i prowadzić spotkania, podczas których omawiane są pomysły na usprawnienia i dokonywana jest analiza skutków wprowadzenia wcześniejszych zmian. Wszystko po to, aby skutecznie implementować ideą ciągłego doskonalenia KAIZEN w JOZ.
Optymalizacja procesów to również regularne szkolenia i rozwój dla całego personelu jednostki oraz wsparcie psychologiczne i organizacyjne dla całego procesu zmiany.
W ramach naszych studiów nauczysz się identyfikowania procesów w organizacji i docierania do przyczyn źródłowych pojawiających się w nich problemów. Będziesz potrafił (a) identyfikować wartości i marnotrawstwo (czasu, energii, zasobów ludzkich i materialnych, etc.). Wdrożysz w miejscu pracy niezbędne standardy i dowiesz się jak przekonywać zespół do ich utrzymywania. Zdobędziesz wiedzę z zakresu metod i narzędzi optymalizacyjnych i wdrażających zmiany w organizacji. Poznasz proces utrzymywania zmian dzięki standaryzacji i budowaniu zaangażowania Twojego zespołu. Nauczysz się monitorowania przebiegu zaplanowanych zmian. W ramach naszych studiów wykonasz samodzielny projekt optymalizacyjny w ramach certyfikacji Green Belt.
Nasze studia oparliśmy na praktykach z długoletnim doświadczeniem w optymalizacji procesów w Jednostkach Ochrony Zdrowia. Oni także chcą podzielić się swoją wiedzą z Tobą.
Liczba godzin: 174 godzin(y)
Czas trwania:
2 semestry
Jezyk wykładów:
Język polski
Certyfikat:
Z certyfikatem
Forma studiów:
E-learning/online
Miejsce odbywania zajęć:
Online
Cena: 5500 zł
Dołącz do nas