Przejdź do menu Przejdź do treści

Optymalizacja procesów w Jednostce Ochrony Zdrowia

dwa semestry (174 godziny)

Opis studiów

Obecnie ochrona zdrowia boryka się z ciągłymi niedoborami – ludzi, czasu, lekarstw a przede wszystkim pieniędzy. Przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele i w wielu przypadkach, bez głębokich zmian systemowych nie będzie można ich wyeliminować. Jednakże wiele problemów rodzi się w samych jednostkach ochrony zdrowia. Na ich rozwiązanie mamy już bezpośredni wpływ. Niniejsze studia koncentrują się na jednej myśli przewodniej – zatrzymajmy się w naszych procesach realizowanych w ramach określonej Jednostki Ochrony Zdrowia (JOZ), przeanalizujmy je, by w dalszej kolejności tak je udoskonalić, aby wyeliminować marnotrawstwo zasobu czasu i pieniędzy.

Optymalizacja procesów w ochronie zdrowia nie tylko zwiększa efektywność, ale również poprawia jakość opieki w poszczególnych JOZ, podnosi bezpieczeństwo pacjentów oraz zadowolenie pracowników. Implementacja tego podejścia wymaga zaangażowania całego personelu i ciągłego monitorowania oraz doskonalenia procesów. Managerowie zajmujący się w JOZ optymalizacją procesów dbają m.in. o identyfikację wartości: z perspektywy pacjenta, definiując i wartościując parametry szybkości dostępu pacjenta do usług, sprawności jego obsługi, skuteczności komunikacji i efektywność leczenia oraz mapują procesy strumienia wartości od momentu zgłoszenia się pacjenta do JOZ do jego wyleczenia. Na tej podstawie optymalizują przebieg ww. procesów.   Ich działania koncentrują się wokół dbałości o efekt, uzyskanie optymalnego czasu realizacji i minimalnego kosztu ostatecznego. Eliminując marnotrawstwo wpływają na redukcję zbędnych procesów, skracają czas oczekiwania na wizytę i obsługę pacjenta, redukują zbędną dokumentację, ograniczają procedury czy eliminują nadmierne zapasy leków.

Stworzenie odpowiednio efektywnej pracy jest jednym z ważnych elementów optymalizacji. Wiąże się ono ze zmniejszenie przestojów i przerw w procesach medycznych, np. lepszym zarządzaniem harmonogramem zabiegów, świadczonych usług czy implementacją systemów informatycznych, które ułatwiają przepływ informacji między zespołami medycznymi.  Wszystko to zapewnia podniesienie dostępności posiadanych zasobów a w konsekwencji obniżenie kosztów stałych, związanych z ich wykorzystaniem, w przeliczeniu na pacjenta.

Wdrażane w organizacji działającej zgodnie z założeniami systemu "pull" (ciągnięcia) zamiast "push" (pchania) optymalizuje systemy zarządzania zasobami, dostosowując je do rzeczywistych potrzeb pacjentów zamiast tworzenia nierotujących zapasów, co minimalizuje ryzyko na przykład likwidacji niepotrzebnych urządzeń czy przeterminowanych leków. Zastosowanie zasad Just-in-Time (JIT) wykorzystywane do zarządzania zapasami medycznymi, pozwala na dostarczanie odpowiednich ilości materiałów dokładnie wtedy, kiedy są potrzebne.

Jeśli chcesz poznać założenia zwiększania efektywności swojej organizacji, dzięki skutecznych narzędziom i technikom związanym z optymalizacją procesów, zarządzasz JOZ i lub oddziałem JOZ i decydujesz o inicjowaniu i wdrażaniu projektów optymalizacyjnych, wprowadzaniu usprawnień w obszarach organizacji, kierowania, zaopatrzenia, bezpieczeństwa pracy - te studia są właśnie dla Ciebie!
Na tych studiach dowiesz się jak stworzyć kulturę, w której pracownicy są zachęcani do zgłaszania pomysłów na poprawę procesów, dowiesz się jak organizowanie i prowadzić spotkania, podczas których omawiane są pomysły na usprawnienia i dokonywana jest analiza skutków wprowadzenia wcześniejszych zmian. Wszystko po to, aby skutecznie implementować ideą ciągłego doskonalenia KAIZEN w JOZ.
Optymalizacja procesów to również regularne szkolenia i rozwój dla całego personelu jednostki oraz wsparcie psychologiczne i organizacyjne dla całego procesu zmiany.

W ramach naszych studiów nauczysz się identyfikowania procesów w organizacji i docierania do przyczyn źródłowych pojawiających się w nich problemów. Będziesz potrafił (a) identyfikować wartości i marnotrawstwo (czasu, energii, zasobów ludzkich i materialnych, etc.). Wdrożysz w miejscu pracy niezbędne standardy i dowiesz się jak przekonywać zespół do ich utrzymywania. Zdobędziesz wiedzę z zakresu metod i narzędzi optymalizacyjnych i wdrażających zmiany w organizacji. Poznasz proces utrzymywania zmian dzięki standaryzacji i budowaniu zaangażowania Twojego zespołu. Nauczysz się monitorowania przebiegu zaplanowanych zmian. W ramach naszych studiów wykonasz samodzielny projekt optymalizacyjny w ramach certyfikacji Green Belt.

Nasze studia oparliśmy na praktykach z długoletnim doświadczeniem w optymalizacji procesów w Jednostkach Ochrony Zdrowia.  Oni także chcą podzielić się swoją wiedzą z Tobą.

Adresaci

Adresatami studiów są przede wszystkim:

  • Konsultanci ds. Optymalizacji Procesów,
  • Pracownicy Zespołów ds. Jakości i Procesów,
  • Personel Medyczny i Administracyjny JOZ,
  • Specjaliści ds. IT , informatycy medyczni, analitycy danych,
  • Koordynatorzy Lean,  Koordynatorzy Projektów,
  • Osoby odpowiedzialne za organizację, realizację i nadzór nad procesami strategicznymi,
  • Zarząd, pełnomocnicy JOZ,
  • Osoby zarządzające JOZ.

Warunkiem przyjęcia na studia jest ukończenie studiów I, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Korzyści

  • Samodzielność w realizowaniu projektów optymalizacyjnych.
  • Umiejętność poszukiwania pierwotnych przyczyn powstających problemów.
  • Zdobycie doświadczenia w rozwiązywaniu problemów.
  • Standaryzacja w obszarach planowanych wdrożeń.
  • Identyfikacja marnotrawstwa w różnych obszarach pracy i działania.
  • Usuwanie błędów produkcyjnych, ludzkich, etc.
  • Umiejętność mapowania strumienia wartości.
  • Zarządzanie projektem optymalizacji procesu.
  • Efektywne zarządzanie zapasami.
  • Tworzenie ciągłości w przepływie pracy.
  • Wspieranie zespołu i budowanie zaangażowania ludzi w procesie zmian.
  • Świadome stosowanie narzędzi optymalizacji procesów.
  • Rozwijanie kompetencji przywódczych i liderskich nakierowanych na trwałe relacje i zaangażowanie zespołu.
  • Monitorowanie przebiegu zaplanowanych optymalizacji.
  • Rozliczanie projektów z efektów działań usprawniających.
  • większanie efektywności procesów w skali micro i macro

Dokument końcowy (certyfikaty i uprawnienia)

  • Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
  • Certyfikat Green Belt w zakresie optymalizacji procesów JOZ (w cenie studiów).

Założenia studiów

W ramach naszych studiów wykonasz samodzielny projekt optymalizacyjny w ramach certyfikacji Green Belt. Projektem może być każdy to autorski pomysł optymalizacyjny z obszaru Twojej praktyki zawodowej: od analizy, po czynności planowania, tworzenia lub poprawy istniejących struktur, redukcji lub skrócenia wybranych czynności, zadań lub procesów. Projekty mogą dotyczyć także procesów automatyzacji, podniesienia wydajności czy poprawy dostępności. Mogą być przygotowane w obszarze usług, administracji, zakupów i zarządzania. Poprowadzimy Cię przez sposób doboru narzędzi i niezbędnych metodyk działania. 

Główne cele studiów:

  • stworzenie i podniesienie kompetencji z zakresu optymalizacji procesu w obszarze zarządczym, z uwzględnieniem samodzielnego posługiwania się metodyką i narzędziami niezbędnymi do analizowania, projektowania i wdrażania działań ciągłego doskonalenia,
  • umiejętność tworzenia warunków niezbędnych do wdrożenia działań z zakresu optymalizacji procesu w JOZ, dbałości o tworzenie i kontynuację kultury pracy skupionej na optymalizacji procesów,
  • zmiana podejścia do codziennych zadań i osiąganych wyników zawodowych w kierunku samodzielnego szukania usprawnień i optymalizacji,
  • umiejętność wspierania, angażowania i prowadzenia zespołów pracowniczych realizujących działania z zakresu optymalizacji procesu,
  • wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami i prowadzącymi,
  • stworzenie samodzielnego projektu optymalizacyjnego.

Metody prowadzenia zajęć

Zajęcia (wykłady, ćwiczenia, laboratoria) prowadzone są metodami aktywizującymi (dyskusje, kazusy, studia przypadków) w formule online oraz bazują na dedykowanych aplikacjach takich jak np. Ms. Visio, Ms Project i innych.

Program

Lp.Przedmiot / ModułLiczba godzin teoretycznych
(e-learning/online)
Liczba godzin praktycznych (online)Punkty ECTS
IModuł I Wprowadzenie do koncepcji optymalizacji procesów w Jednostce Ochrony Zdrowia2/20369
1.1Podejście procesowe vs funkcjonalne, wstęp do koncepcji optymalizacji procesów + 7 rodzajów marnotrawstwa2/-- 
1.2Lider zespołu ds. optymalizacji-/412 
1.3Budowanie zespołu optymalizacji JOZ-/44 
1.4Wprowadzenie do koncepcji Teorii Ograniczeń, Drum, Buffer, Rope Management w procesie zarządzania przepływem pacjenta-/88 
1.5Kreowanie i mapowanie wartości w procesie, Value Streaam Mapping i analiza wykresów Spaghetti-/-8 
1.6Conflict-solving i analiza przyczyn źródłowych z wykorzystaniem wybranych narzędzi Teorii Ograniczeń-/44 
IIModuł II Kreowanie zmiany w procesach w Jednostce Ochrony Zdrowia0/14248
2.1Metody kreowania pomysłów i kreowania zmiany-/24 
2.2Analiza ekonomiczna i finansowa oraz ocena konsekwencji zmian w procesach-/48 
2.3Ciągłe doskonalenie i Kaizen-/22 
2.4Six Sigma-/22 
2.5Techniki rozwiązywanie problemów analiza 5Why, analiza przyczynowo-skutkowa-/-4 
2.6Przywództwo i zarzadzanie - zmiana w przedsiębiorstwie medycznym-/44 
IIIModuł III Zarządzanie projektem optymalizacji procesu8/4124
3.1Metodyka zarządzania projektem8/-8 
3.2Zarządzanie projektowe w procesie Zamówień Publicznych z wykorzystaniem metodologii Łańcucha Krytycznego Teorii Ograniczeń-/44 
IVModuł IV Narzędzia optymalizacji procesów Jednostki Ochrony Zdrowia4/14369
4.1Optymalizacja i zarządzanie zapasami4/-8 
4.2Zapobieganie nieprzewidzianym awariom - TPM (Total Productive Maintenance)-/22 
4.3Optymalizacja przepływu materiałów - system ssący, KANBAN, JiT  i JiS-/26 
4.4Przygotowanie do realizacji zabiegów, operacji 
i badań - SMED
-/-4 
4.5 Poka Yoke-/22 
4.6Budowa procedur i Standaryzacja-/22 
4.7Optymalizacja miejsca pracy - 5S oraz Wizualizacja-/22 
4.8Doskonalenie procesów, jakość u źródła (Zasada klienta wewnętrznego)-/44 
4.9Praktyczne wykorzystanie narzędzi LEAN, Six Sigma i TOC w JOZ na podstawie wizyty studyjnej-/-6 
     
 Razem14/5210830

Organizacja

Organizacja studiów (cykl zajęć i miejsce ich odbywania)

Studia trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się w weekendy w formie online i e-leraning.

Kryteria ukończenia studiów

  • Praca końcowa.

Kadra dydaktyczna

Kadrę wykładowców tworzą:

Całość studiów jest prowadzona przez osoby posiadające długoletnią praktykę i osiągniecia w zakresie wdrożeń w obszarze szeroko pojętych zagadnień związanych z optymalizacją procesu w Jednostkach Ochrony Zdrowia, wdrożeniem 5S, Mapowaniem Strumienia Wartości i innymi oraz prowadzenia treningów z ww. zagadnień. Prowadzący posiadają także następujące kwalifikacje:

  • umiejętność prowadzenia zajęć trenerskich z przedstawicielami ochrony zdrowia;
  • umiejętność właściwego doboru treści oraz studiów przypadku dla grupy docelowej;
  • posiadanie najnowszego stanu wiedzy z zakresu optymalizacji procesów;
  • kompetencje w zakresie publicznego przemawiania i dynamicznego prowadzenia zajęć w formule online.

Kierownicy studiów

dr Marek Kasperek, e-mail: marek.kasperek@ue.katowice.pl

Cena

Czesne w roku akademickim 2024/2025

  • 5500 zł (cena studiów przy płatności w dwóch ratach)
  • dla absolwentów UE Katowice obowiązuje zniżka w wysokości 20%
  • płatność jednorazowa: wysokość czesnego zostaje pomniejszona o 100 zł
  • płatność w 4 ratach: wysokość czesnego wzrasta o 100 zł
  • rejestracja na studia jest bezpłatna - nie pobieramy wpisowego!  

Jak się zapisać?

Od 18 listopada 2024 roku do 16 lutego 2025 roku trwa rekrutacja na semestr letni roku akademicki 2024/2025 (rozpoczęcie zajęć w lutym/marcu 2025). Rekrutacja odbywa się w 100% online za pośrednictwem internetowego systemu rekrutacyjnego. 

W systemie należy utworzyć konto (wypełniając wszystkie obowiązkowe pola) i zapisać się na wybrany kierunek (zamieszczając skan dyplomu ukończenia studiów wyższych w zgłoszeniu rekrutacyjnym)Uwaga! Tylko kompletne zgłoszenia rekrutacyjne będą brane pod uwagę w procesie rekrutacji!

Nie zwlekaj i zapisz się już dziś! Nie pobieramy wpisowego!

Kontakt

Rekrutacja na studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach:

e-mail: podyplomowe@uekat.pl 
tel.: +48 32 257-7300
ul. 1 Maja 50 Budynek: Rektorat; pok. 1.16
40-287 Katowice

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca
logotyp ela