Respirator dla Aniołów Stróżów – "Modlitwa o tlen"

Utwór "Modlitwa o tlen" jest odpowiedzią na akcję "Respirator dla Aniołów Stróżów", zjednoczonych we wspólnym projekcie muzyków i ludzi mediów. Celem inicjatywy jest zebranie środków na zakup respiratora dla pacjentów Intensywnej Terapii jako odpowiedź na walkę z COVID-19. Z początkiem maja do utworu powstał również teledysk.


Respirator dla Aniołów Stróżów

Z uwagi na pilny apel pobliskiego szpitala, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w marcu zainicjował akcję pt. "Respirator dla Aniołów Stróżów". Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach wraz ze społecznością akademicką prowadzi zbiórkę funduszy na respirator dla pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii dotkniętych chorobą Covid-19. W akcję zaangażowały się również samorządy studenckie pobliskich uczelni, m.in. Parlament Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Samorząd Politechniki Śląskiej, Samorząd Studencki SWPS, Samorząd Uniwersytetu Śląskiego, Samorząd Akademii Wychowania Fizycznego, Samorząd Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a także liczne organizacje i media. Więcej informacji

W drugim etapie akcji, pomimo ograniczeń w funkcjonowaniu Uczelni, Chór nie pozostał obojętny na apel szpitala – artyści stworzyli utwór "Aniołem być' w domach, spełniając w ten sposób wymogi bezpieczeństwa, a następnie udostępnili materiał w serwisach Facebook i Youtube. Dzięki licznym udostępnieniom nagrania akcja może cieszyć się rosnącą popularnością - do tej pory udało się zebrać prawie 70 tys. złotych, a więc połowę niezbędnej kwoty. Dodatkowo artyści stworzyli wiersze dla wsparcia akcji. Więcej informacji

Pod koniec kwietnia akcja wkroczyła w trzeci etap. Z tej okazji stworzony został utwór promujący inicjatywę. Utwór wskazuje na to, że omijanie głębszego spojrzenia na trudne tematy prowadzi do łatwo sprzedających się banałów, takich jak: "wszystko będzie dobrze" czy "kiedyś wyjdzie słońce". Aby w to uwierzyć, konieczne jest przejście nie zawsze wygodnej drogi. Żeby poczuć sens powinno się realizować działania w postawie pełnej otwartości na wyzwanie, jakim jest wzięcie na siebie odpowiedzialności za siebie i innych.

"Modlitwa o tlen" jest zwróceniem uwagi na to, że każdą drogę, również trudną, można pokonać razem. Trzeba się zjednoczyć i wspólnie dbać o dobro zarówno swoje, jak i innych. Zbiórka na respirator dla Aniołów Stróżów daje każdemu z nas możliwość czynienia dobra. Tak ważne jest, aby tej szansy nie zmarnować!

Zbiórka potrwa do końca czerwca. Organizatorzy liczą na zebranie w tym czasie reszty środków niezbędnych do pomocy dotkniętym chorobą COVID-19. 

Utwór "Modlitwa o tlen", którego radiowa premiera odbyła się 29 kwietnia br., śpiewają absolwenci śląskich uczelni. Osoby zaangażowane w projekt: 

  • Mateusz Czajka – tekst
  • Paweł Płoskoń – śpiew, kompozycja
  • Bartosz Kalicki – piano, miks
  • Szymon Bisaga – perkusja
  • Maciej Kitajewski – kontrabas, mastering
  • Łukasz Krusz – skrzypce
  • Kuba Łępa – saksofon
  • Kinga Norberczyk – kierownictwo produkcji
  • Marek Mildner – montaż

Zachęcamy do wysłuchania utworu i obejrzenia teledysku.


Pliki:
Podziękowanie_dla_Uniwersytetu.pdf814 K