Rozpoczęto rozbiórkę zamkniętego budynku D

Zgodnie z przyjętą strategią zagospodarowania kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ruszył kolejny etap prac związanych z planowaną rozbiórką budynku D przy ul. Bogucickiej 14. W dniu 10 czerwca 2019 r. budynek wraz z przyległym terenem został przekazany wykonawcy. Na czas trwania prac stanowi on teren prowadzenia robót budowlanych. Zgodnie z planem działania mają zostać zakończone przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.


Historia

Budynek D przez długi czas stanowił jeden z obiektów wchodzących w skład kampusu Uniwersytetu. Do użytku oddany został w 1979 r. jako nowoczesny wówczas obiekt typu Lipsk. Konstrukcja pięciopiętrowego obiektu oparto na powtarzalności segmentów. Obiekt cechują wąskie korytarze, specyficznie ozdobione ściany, schody i kultowe windy. W budynku mieściły się instytuty i odbywały się zajęcia dydaktycznie ze studentami, głównie seminaria. Na parterze budynku działał m.in. klub akademicki "Amicus" o PRL-owym wystroju oraz Studencka Poradnia Finansowa. W ostatnim czasie budynek służył jako poligon dla funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji.

Wizualizacja nowego kampusu

Decyzja o zakończeniu eksploatacji budynku D zapadła w 2015 roku i była uzasadniona nieefektywnością energetyczną budynku oraz wysokimi kosztami zmiany tej sytuacji. Decyzja ta jest również wynikiem przyjętej strategii zagospodarowania i rozwoju uniwersyteckiego kampusu. Zobacz wizualizację nowego kampusu  

Legenda

Z uwagi na swoją specyfikę i historię budynek D do dzisiaj z sentymentem wspominany jest przez studentów, pracowników i absolwentów Uczelni. Nierzadko stawał się obiektem memów (primaaprilisowy żart). Na jego cześć powstawał nawet profil na Facebooku UE Katowice Memes. Legendarny budynek występował w roli głównej wielu inicjatyw. W lutym 2017 r. odpowiednio zapalone światła w oknach budynku utworzyły walentynkowy napis I ❤ UE Czytaj więcej. Budynek doczekał się również teledysku kręconego przez Zespół Kolory na jego dachu. Zobacz film z planu

Przekazanie budynku

10 czerwca 2019 r. zgodnie z przyjętą strategią zagospodarowania kampusu rozpoczęto kolejny etap prac. Oficjalnie zdjęto tablice budynku, które zostały przekazane Centrum Historii i Tradycji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zorganizowano również ostatni, historyczny przejazd windą, który można zobaczyć na Facebooku. Zgodnie z planem elementy jednej z wind zostaną zachowane na pamiątkę. 

Informacja o zmianach organizacji ruchu

W związku z trwającymi pracami wokół obiektu, parking zlokalizowany za budynkiem D będzie niedostępny. Jednocześnie, w tym samym terminie, zamknięta zostanie furtka ogrodzeniowa na ścieżce pieszej łączącej kampus z budynkiem. Dojście do budynku F realizowane będzie ul. Akademicką wzdłuż Bulwarów Rawy. Parking za budynkiem F z wjazdem realizowanym od ul. Roździeńskiego (osiedle Gwiazdy) wraz z komunikacją pieszą z parkingu do budynku F pozostają otwarte. Za utrudnienia przepraszamy.

Zgodnie z planem prace mają zostać zakończone przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

Ostatnia sesja zdjęciowa w budynku D