Wydarzenia integracyjne

Jednym z najważniejszych działań realizowanym przez Welcome Point jest organizacja wydarzeń integracyjnych. Ich celem jest adaptacja kulturowa, integracja ze środowiskiem akademickim oraz wsparcie studentów i pracowników zagranicznych, którzy z reguły zmagają się z wieloma wyzwaniami wiążącymi się ze studiowaniem w obcym kraju.

Tydzień Integracyjny

Tydzień Integracyjny jest organizowany z myślą o wszystkich studentach zagranicznych, zarówno krótko jak i długoterminowych. To jedna z najważniejszych inicjatyw dedykowanych cudzoziemcom, której celem jest pomoc w integracji ze społecznością akademicką oraz adaptacja w nowym otoczeniu. W trakcie roku akademickiego organizowana jest edycja zimowa oraz letnia.

Tydzień Integracyjny w semestrze zimowym 2024/2025 odbędzie się w dniach 26-30 września 2024. Szczegółowe informacje będą dostępne w sierpniu 2024.

Wioska Globalna

Podczas Wioski Globalnej, studenci zagraniczni z całego świata prezentują swoje narodowe stroje, tańce i przysmaki. Wydarzenie to jest stałym elementem Tygodnia Integracyjnego dla studentów długo i krótkoterminowych.

World Cafe

Cykliczne wydarzenie skierowane do całej społeczności akademickiej, ukierunkowane na „internacjonalizację w domu" oraz integrację międzykulturową. Nazwa oraz idea spotkań nawiązuje do metody „kawiarnianej atmosfery”, która opiera się na prowadzeniu dyskusji w luźniej atmosferze, zazwyczaj przy kawie.

Celem wydarzenia jest przede wszystkim wymiana informacji nt. kultur, budowanie międzynarodowych relacji oraz kształtowanie postaw otwartości i tolerancji. Spotkania prowadzone przez zagranicznych studentów lub pracowników, którzy dzielą się swoją wiedzą i przemyśleniami, a także przez przedstawicieli samorządu terytorialnego i biznesu, którzy z kolei opowiadają o tym jak przebywanie w międzykulturowym otoczeniu wpływa na życie zawodowe. Przykładowe tematy spotkań to "Wszystko o Ramadanie", "Wszystko o Afryce" czy "Moja ścieżka kariery w Katowicach".

Spotkanie świąteczne

W trakcie spotkania studenci zagraniczni mają okazję spróbować typowe polskie, bożonarodzeniowe potrawy, posłuchać kolęd, opowiedzieć o swoich narodowych i domowych tradycjach związanych z tym wyjątkowym czasem, a także wymienić się drobnymi upominkami. Jest to także moment na podsumowanie ich dotychczasowego pobytu w Katowicach.

W wydarzeniu udział biorą także przedstawiciele władz oraz jednostek, które na co dzień wspierają studentów.

Pozostałe wydarzenia

Dbamy oto, aby studenci mieli okazję celebrować z nami święta polskie i międzynarodowe. W trakcie roku organizujemy Walentynki, obchody "Tłustego Czwartku", czy Dzień Kobiet.

Szczególnie listopad i grudzień w Polsce to dla nas wszystkich wyjątkowy czas, pełen magicznych chwil, zadumy, ciepła i radości. W tych miesiącach równie wiele dzieje się zwykle w Welcome Point, gdzie obchodziliśmy liczne święta i wydarzenia, które łączą wszystkich, bez względu na pochodzenie czy kulturę. Niektóre z nich to Andrzejki, gdzie wraz ze studentami zaglądamy w przyszłość, wróżąc z kart czy lejąc wosk, Mikołajki  czy Halloween, gdzie zapewniamy studentom możliwość doświadczenia i podzielenia się tą kolorową i kreatywną tradycją, ale także poznania lepiej polskiego święta, jakim jest Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.