6 czerwca br. w Auli im. Zbigniewa Messnera (CNTI) odbył się Dzień Internacjonalizacji organizowany przez Biuro Współpracy Międzynarodowej. Podczas wydarzenia zostało wręczone wyróżnienie Prorektora ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomira Smyczka za wkład w umiędzynarodowienie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - InterStar 2024. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Władz Uczelni na czele z JM Rektor prof. dr hab. inż. Celiną M. Olszak, która oficjalnie powitała wszystkich uczestników Dnia Internacjonalizacji.
Głównym celem Dnia Internacjonalizacji jest przedstawienie najnowszej oferty stypendialnej oraz oferty grantów, a także możliwości finansowania badań naukowych i innych przedsięwzięć o charakterze międzynarodowym. W trakcie Dnia Internacjonalizacji goście wziąć udział w prezentacjach przedstawicieli instytucji i organizacji przyznających środki finansowe na działalność naukowo-badawczą oraz dydaktyczną. Dodatkowo naukowiec z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podzieli się doświadczeniami z realizacji projektów Erasmus+.
Gości tegorocznego wydarzenia powitał oficjalnie Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir Smyczek, który w swoim wystąpieniu podkreślał, że do umiędzynarodowienia trzeba podchodzić holistycznie i strategicznie.
Uczelnia musi uznać umiędzynarodowienie - nie jako cel sam w sobie, ale jako środek, który pozwoli nam realizować własne cele, zarówno te w obszarze dydaktyki, jak i nauki, jak i generalnie rozwoju całej uczelni i jej funkcjonowania. Uczelnia umiędzynarodowiona skierowana na zewnątrz, czerpie z zewnątrz - właśnie z zagranicy. Nie kopiuje, ale czerpie inspiracje do modyfikacji, do zmiany i wdrażania tych zmian według własnej polityki. Bardzo ważnym elementem politycznym jest ciągłe upowszechnianie znaczenia internacjonalizacji uniwersytetu wśród wszystkich pracowników, wśród wszystkich członków tej społeczności. Właśnie Dzień Internacjonalizacji jest jednym z elementów takiego ciągłego upowszechniania tej wiedzy o umiędzynarodowieniu i różnych aspektach tego umiędzynarodowienia.
Uroczystego otwarcia Dnia Internacjonalizacji dokonała JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak podkreślając:
Dzisiejszy dzień to wyjątkowa okazja, aby celebrować przede wszystkim różnorodność kulturową, otwartość także na świat oraz wymianę doświadczeń i wiedzy, która jest nieodłącznym elementem współczesnej edukacji, ale także i nauki. W dzisiejszym, coraz bardziej zglobalizowanym świecie, umiejętność zrozumienia i współpracy z ludźmi z różnych kultur jest niezwykle cenna. Dlatego też jako uczelnia kładziemy ogromny nacisk na to właśnie umiędzynarodowienie. Internacjonalizacja to nie tylko wymiany studenckie. To nie tylko programy naukowe, ale przede wszystkim w moim odczuciu budowanie mostów pomiędzy ludźmi z różnych części świata. Promowanie dialogu międzykulturowego oraz wspieranie globalnej solidarności, która dzisiaj jest nam niezwykle potrzebna. Nasza Uczelnia od lat dąży do tego, by być miejscem, gdzie każdy czuje się dobrze, jest mile widziany, gdzie różnorodność jest wartością, a nie przeszkodą. Chciałabym z tego miejsca podziękować wszystkim Państwu, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszego wydarzenia. Państwa ciężka praca, zaangażowanie i pasja sprawiły, że możemy dzisiaj cieszyć się bogatym programem pełnym inspirujących wykładów, warsztatów, spotkań i prezentacji. (...) Niech dzisiejsze spotkanie i dyskusje, które będą się toczyć ,przyczynią się do jeszcze większej integracji naszej międzynarodowej społeczności akademickiej.
W programie tegorocznego Dnia Internacjonalizacji zaplanowano III panele, podczas których odbyły się następujące wystąpienia:
Panel I
Horyzont Europa jako program możliwości rozwoju kariery naukowej, Agnieszka Kwiatkowska, Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Zachodnia przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach
Horyzont Europa: najciekawsze możliwości, dr inż. Marzena Łazarczyk, Sekcja ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej, Krajowy Punkt Kontaktowy, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Wsparcie sektora nauki w programach Interreg – dobre praktyki i oferta programów na lata 2021-2027, dr Monika Strojecka-Gevorgyan, Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej w Katowicach, Departament Współpracy Terytorialnej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Podczas wydarzenia miało miejsce także wręczenie Wyróżnienie Prorektora ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej za wkład w umiędzynarodowienie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach InterStar 2024. Tegorocznym laureatem został mgr Szymon Głowania z Katedry Uczelnia Maszynowego.
Serdecznie gratulujemy!
Więcej informacji nt. Dnia Internacjonalizacji na stronie.
Dołącz do nas