Przejdź do menu Przejdź do treści

Konferencja naukowa w Muzeum Śląskim

7 czerwca br. w Muzeum Śląskim odbyła się konferencja naukowa pt. "Gospodarka Górnego Śląska w Drugiej Rzeczypospolitej", w wydarzeniu wziął udział Prorektor ds. Nauki i Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak oraz dr hab. Sławomir Czech, prof. UE z Katedry Ekonomii Politycznej.

Konferencja zorganizowana w związku z setną rocznicą włączenia części Górnego Śląska do Polski zaprezentowała wybrane tematy z zakresu gospodarki tamtego okresu. Wiele tematów przedstawionych w ramach wydarzenia dotyczyło między innymi: gospodarki województwa śląskiego w granicach odrodzonego kraju, potęgi przemysłowej autonomicznego województwa, zmian walutowych w czasie powstań i plebiscytu oraz problematyki związanej z ustaleniem granic w 1922 roku.

O znaczeniu gospodarczym Śląska w II RP 1922-1939 mówił prof. Sławomir Czech z  Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Profesor podkreślił, że w ówczesnych okolicznościach historyczno-politycznych Górny Śląsk tak samo potrzebował Polski jak Polska Górnego Śląska. To właśnie ta część naszego kraju, według profesora, przyczyniła się do wzrostu majątku przemysłowego II Rzeczypospolitej z 97 mln do aż 275 mln złotych. Państwowość polska zapewniała zaś Śląskowi rynki zbytu, stworzyła infrastrukturę transportową i stanowiła mocne wsparcie w czasie wielkiego kryzysu w latach 30. ubiegłego stulecia.

Dołącz do nas

Nasi partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3