Wizyty studyjne studentów Logistyki

Na początku listopada ub. tj. 2021 roku w ramach przedmiotu Logistyka produkcji studenci drugiego roku kierunku Logistyka LGI wizytowali Baterpol S.A. - Zakład Przerobu Złomu Akumulatorowego – Świętochłowice.

Firma prowadzi skup i przerób złomu akumulatorowego, będąc równocześnie znaczącym producentem ołowiu rafinowanego i stopów ołowiu. Udało nam się prześledzić przebieg procesu produkcyjnego w tym zakładzie oraz przeanalizować procesy pomocnicze w procesie wytwórczym.

W dniu 09.12.2021 roku studenci drugiego roku na kierunku Logistyka (w ramach przedmiotu Ekonomika transportu i Infrastruktura logistyczna) zwiedzili wirtualnie wybrane centra Firmy Amazon – w kraju oraz poza jej granicami.

Dało to nam możliwość porównania rozwiązań w zakresie organizacji pracy w odmiennie funkcjonujących Centrach Amazona – zarówno poza jej granicami jak i w Polsce np. Sosnowiec, Sady pod Poznaniem, w których bazuje na standardowych rozwiązaniach oraz Kołbaskowo wykorzystujące w swojej pracy „armię robotów”.

W ostatnim tygodniu, studenci drugiego roku kierunku Logistyka (w ramach przedmiotu Logistyka zaopatrzenia i Logistyka produkcji) odwiedzili fabrykę Toyoty w Wałbrzychu.

Jest to pierwsza z fabryk otwarta przez Toyotę w Polsce i jedyna w Europie, która produkuje skrzynie biegów do samochodów z napędem hybrydowym. Zwiedziliśmy linie produkcyjne tych skrzyń biegów oraz manualnych skrzyń biegów. Poznaliśmy praktyczną stronę systemu produkcji Toyoty (TPS), która opiera się na dwóch koncepcjach: jidoka oraz Just-in-time. Zobaczyliśmy również centrum cross-dockingowe i przedstawiono nam problemy związane z zaopatrzeniem fabryki, wynikające nie tylko z pandemii.