Zmiany w gospodarce światowej wywołane pandemią COVID-19 (monografia, e-book)

Cel rozważań podjętych w ramach niniejszej monografii koncentruje się na zidentyfikowaniu oraz ocenie długookresowych skutków pandemii dla gospodarki światowej. W szczególności przedmiotem analizy uczyniono działania i procesy neutralizujące negatywne skutki pandemii w czasie jej trwania oraz dostosowujące podmioty do nowych warunków po jej zakończeniu. Do analizy wybrano kilka obszarów, które mają szczególnie istotne znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarki światowej. Należą do nich działania w sferze polityki ogólnogospodarczej i polityk sektorowych (handlowej, innowacyjnej, energetycznej) realizowane przez główne gospodarki świata lub odpowiednio na szczeblu globalnym, a także dostosowania związane z cyfryzacją oraz w ważnym dla handlu międzynarodowego sektorze transportowym.  W przeprowadzonych badaniach zastosowano metody studiów literaturowych, analizy danych zastanych, interpretacji, syntezy i wnioskowania. Skoncentrowano się na najbardziej aktualnych danych i źródłach informacji. Niniejsza monografia jest wynikiem badań realizowanych w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Publikację skierowano do badaczy podejmujących problematykę międzynarodowych stosunków gospodarczych, studentów, praktyków gospodarczych i tych wszystkich osób, które są zainteresowane aktualnie dokonującymi się przemianami w gospodarce światowej.

Redakcja naukowa Małgorzata Dziembała, Sylwia Talar
e-ISBN 978-83-7875-820-4