Przejdź do menu Przejdź do treści

Otwarty Dostęp

W przestrzeni naukowo-badawczej model nieodpłatnego udostępniania treści poprzez otwarte repozytoria zyskuje na znaczeniu. Jest promowany i wspierany przez jednostki finansujące badania ze środków publicznych (NCN, NCBiR, MEiN). Podkreśla się wpływ otwartego dostępu na komunikację naukową, korzyści w postaci zwiększenia widoczności treści, ilości pobrań, cytowalności.

Zarządzeniem Rektora nr 69/22 z dnia 27 maja 2022 roku przyjęto do stosowania Instytucjonalną Politykę Otwartości. Na jej podstawie Wydawnictwo UE publikuje monografie naukowe w ramach Otwartego Dostępu – dzięki temu Czytelnicy otrzymują nieograniczony w czasie i miejscu dostęp do najnowszych publikacji naszych Autorów bez żadnych opłat. Korzystanie z treści określają zasady licencji CC BY 4.0 Uznanie autorstwa.
 

Zapraszamy do zapoznania się z zasobami repozytorium Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Bezpłatne e-booki do pobrania

Od stycznia 2015 r. Wydawnictwo UE w Katowicach na swojej stronie internetowej będzie udostępniać książki w formie e-booków do nieodpłatnego pobierania. Są to prace wydane na licencji Creative Commons lub w wolnym dostępie.

Zapraszamy do korzystania z publikacji w zakresie objętym dozwolonym użytkiem – zgodnie z zapisami zawartymi na stronie redakcyjnej każdej z nich.


Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca