Kredyt studencki

Kredyt studencki to pożyczka wypłacana w comiesięcznych transzach, które można przeznaczyć na wydatki związane z kształceniem i utrzymywaniem się w trakcie studiów. Dzięki kredytom studenckim młode osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej mogą uzyskać środki potrzebne na czas studiów.

Czym jest kredyt studencki?

Kredyt studencki jest jednym ze sposobów na sfinansowanie wydatków generowanych podczas studiów. Państwo częściowo pokrywa koszty odsetkowe kredytów studenckich. Termin spłaty jest znacznie przesunięty w czasie. W niektórych przypadkach można nawet liczyć na umorzenie spłaty.

Na co można przeznaczyć kredyt studencki?

Na przyklad na pokrycie kosztów wynajmu pokoju. Jednakże student może rozporządzać środkami z kredytu w elastyczny sposób. Sposób rozporządzania środkami nie jest weryfikowany.

Kto może uzyskać kredyt studencki 2023/2024?

Kredyt studencki jest przeznaczony dla studentów i doktorantów uczelni publicznych i niepublicznych. Mogą to być studenci zarówno studiów dziennych, jak i wieczorowych oraz zaocznych. Do warunków uzyskania kredytu należy:

• wiek - o przyznanie kredytu studenckiego mogą ubiegać się studenci przed 30 rokiem życia i doktoranci do 35 roku życia,
  • kryterium dochodowe - aby otrzymać kredyt studencki, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 3 500 zł,
  • zabezpieczenie kredytu - kredyt studencki wymaga przedstawienia poręczenia.

Jaką kwotę można uzyskać?

Cechą charakterystyczną kredytu studenckiego jest wypłata środków w comiesięcznych transzach. Kredyt wypłacany jest przez 10 miesięcy każdego roku. Składając wniosek o kredyt studencki, samemu określa się, o jaką kwotę miesięczną chcemy uzyskać. Do wyboru są kwoty:

• 400 zł
  • 600 zł
  • 800 zł
  • 1 000 zł

Zalety:

• przyznawany jest na preferencyjnych warunkach
  • dostępny jest przez cały rok
  • procedura składania wniosku jest jednorazowa
  • wypłacany jest przez cały okres studiów
  • nie traci się prawa do innych świadczeń stypendialnych
  • przyznawany jest na preferencyjnych warunkach
  • dostępny jest przez cały rok

Wady:

• jakąś kwotę trzeba będzie jednak spłacić:)

Prawne szczegóły kredytu studenckiego znajdują swoje umocowanie w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Ten akt prawny nazywany jest również Konstytucją dla Nauki.

Szczegóły:
www.gov.pl/web/nauka/kredyty-studenckie
www.bankier.pl/smart/co-to-jest-kredyt-studencki-i-jak-go-otrzymac
Szczegóły prawne kredytu studenckiego znajdują swoje umocowanie w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”