Osoba starsza w perspektywie społeczno-pastoralnej

Publikacja dotyczy osoby starszej w perspektywie pastoralno-społecznej i jest wynikiem dialogu, który odbył się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 5 maja 2016 r. w ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej. Jak zwykle na tych spotkaniach, podejmowana tematyka wymykała się spod sztywnych reguł klasyfikacji naukowej. Pojawiały się bowiem wątki nie tylko ekonomiczne, teologiczne czy socjologiczne, ale także filozoficzne i etyczne. Ta interdyscyplinarność naukowa była zamierzonym celem organizatorów i w odbiorze uczestników konferencji zdecydowanie jednym z największych jej walorów. Rzadko bowiem można znaleźć tak odmienne środowiska, które wspólnie podejmują próbę refleksji nad wybranym problemem z pozoru niejednolitym, albowiem łączącym szeroki zakres myśli pastoralno-społecznej. Wynikiem wspomnianej konferencji dotyczącej osoby starszej jest niniejsza monografia. Celowo nie podzielono jej na część społeczną i pastoralną – tematyka ta przeplata się w poszczególnych artykułach publikacji, m.in. poprzez ukazanie godności osoby starszej i jej miejsca i roli w rodzinie, wskazanie na nowe obszary odpowiedzialności osób starszych czy ukazanie seniorów w przestrzeni publicznej bądź przedstawienie wyników badań dotyczących postrzegania starości i osoby starszej przez studentów.

Redakcja naukowaGrzegorz Polok, Ireneusz Celary
ISBN978-83-7875-338-4