Przejdź do menu Przejdź do treści

XXV Dni Europejskie

Jubileuszowe XXV spotkanie zostało zorganizowane przez Katedrę Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych oraz Koło Naukowe „International Challenge”.

          XXV Dni Europejskie, w części merytorycznej, otworzył wykład zatytułowany "Polska a migracje: fakty i mity?", który wygłosiła dr Marta Pachocka, SGH, PECSA, Team Europe Polska. Prezentacja rozpoczęła się od wskazania przykładów pozaekonomicznych migracji. Zaliczono do nich m.i. migrację edukacyjną czy przymusową. Zdaniem prelegentki postrzeganie migracji uległo zmianom po 2010 r. Za sprawą konsekwencji Arabskiej Wiosny społeczność międzynarodowa zaczęła szczególne bacznie przyglądać się zjawiskom migracji. Przeczulenie i liczne obawy spowodowały, że często dochodzi do rozprzestrzeniania się mitów nt. migracji i migrantów. Aby uniknąć posługiwania się półprawdami należy opierać swoje analizy o wiarygodne dane tj. artykuły naukowe (najlepiej zagranicznych autorów), dokumenty strategiczne, akty prawne, dane liczbowe publikowane przez GUS, Urząd Do Spraw Cudzoziemców czy KG Straży Granicznej. Polska jako państwo nie jest wyjątkiem i również podlega procesom migracyjnym. Nasze państwo jest zarówno krajem emigracji, jak i imigracji. Polska jednak nie doświadczyła takiego kryzysu migracyjnego jak Grecja czy Włochy.

            Kolejne wystąpienie pt. "Czy Chiny mogą stać się realnym zagrożeniem dla europejskich przedsiębiorstw w czasie odbudowy gospodarki po pandemii? " przygotowała dr Aleksandra Borowicz z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Przedstawiła rolę kapitału zagranicznego w gospodarce, podkreślając potrzebę przyciągania zagranicznych inwestorów w czasie odbudowy struktur ekonomicznych po pandemii COVID-19. Problem stanowi jednak wzmożona aktywna firm chińskich na obszarze Europy w zakresie M&A. Komisja Europejska analizuje to zjawisko od 2016 r. i rekomenduje wprowadzenie posunięć protekcjonistycznych.

            Studentów, uczestników tegorocznych Dni Europejskich, zainteresowała równie prezentacja poświęcona możliwościom ubiegania się o praktyki i staże w instytucjach Unii Europejskiej. Michał Witas (Fundacja Viribus Unitis, Europe Direct – Katowice) udzielił wielu praktycznych podpowiedzi i wskazówek osobom zastanawiającym się nad rozpoczęciem kariery zawodowej od praktyk zagranicznych. Szczególnie pomocne i zachęcające były przytoczone wypowiedzi osób, które w minionych latach odbyły już staże i praktyki w instytucjach unijnych.  

           Tegoroczną konferencję zakończył wykład pt. "O wykorzystaniu kreatywności w biznesie", który poprowadziła dr Iwona Burka, GWSH. Webinarium skierowane było do Studentów pragnących poznać techniki, dzięki którym istnieje możliwość podniesienia poziomu własnej kreatywności. Uczestnicy spotkania mogli poznać bliżej pojęcie kreatywności, czyli zdolności człowieka do (w miarę częstego) tworzenia wytworów nowych i wartościowych.  Dr Iwona Burka zaprezentowała heurystyczne metody stymulowania umysłu tj.:

- sięganie po zarodki pomysłów i punkty zaczepienia,

- aktywne notowanie pomysłów,

- tworzenie banku pomysłów i rozwiązań,

- staranie się dostrzegać niedoskonałości w generowanych pomysłach i wiele innych.

Podczas webinarium rozwiązywano zadania logiczne oraz łamigłówki wymagające otwartości umysłu i fantazji.

 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3