8th International Staff Week - Czech Republic

On behalf of the Brno University in Czech Republic, we would like to invite you to attend the 8th International Staff Week.

The international staff week is focused on international student recruitment, welcome service for students and academic staff, Erasmus+ mobility.
We invite active participants, willing to share ideas, best practices, and their own experiences from international work with students and academics. The event comprises presentations and discussions about internationalization and the Erasmus+ program, moreover, you can look forward to the faculty's excursions.

The event will be held from 18th to 22nd October 2021 and it is designed mostly for administrative or staff responsible for the international agenda.

•  You can find all information HERE
  •  REGISTRATION is available HERE.
  • Preliminary program will be available during summer.

We are looking forward to hearing from you.

9. edycja International Staff Week - Brno University of Technology

W imieniu czeskiej uczelni partnerskiej - Brno University of Technology serdecznie zapraszamy do udziału w 9. edycji International Staff Week.
Mile widziani są aktywni uczestnicy, chętni do dzielenia się pomysłami, najlepszymi praktykami i własnymi doświadczeniami.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-21 października 2022 r., składać się będzie ze spotkań, prezentacji oraz warsztatów i przeznaczone będzie głównie dla pracowników administracyjnych lub odpowiedzialnych za agendę międzynarodową.

Wszystkie informacje, w tym program wstępny, można znaleźć TUTAJ.
Rejestracja dostępna TUTAJ
Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2022.