Powołanie prof. dr hab. Tadeusza Trzaskalika do Komisji Polskiej Akademii Umiejętności

Miło nam poinformować, że Pan Profesor Tadeusz Trzaskalik z uwagi na swoje zainteresowania naukowe oraz znaczący wkład badawczy w rozwój nauki, został powołany na członka Komisji Nauk Matematycznych Polskiej Akademii Umiejętności.

Serdecznie gratulujemy!

Akademia Umiejętności została utworzona w roku 1872, w wyniku przekształcenia istniejącego od 1815 r. Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Od początku pełniła rolę ogólnopolskiej instytucji naukowej i kulturalnej, a jej działalność skupiała badaczy z całej Polski i wielu innych krajów. Po pierwszej wojnie światowej, przemianowana na Polską Akademię Umiejętności (w skrócie PAU), stała się narodową, wspieraną przez państwo, oficjalną reprezentantką nauki polskiej, również wobec międzynarodowych organizacji naukowych. Obecnie PAU składa się z sześciu wydziałów (Filologicznego, Historyczno-Filozoficznego, Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego, Przyrodniczego, Lekarskiego, Twórczości Artystycznej) oraz 34 Komisji. Główne formy działalności PAU to: organizacja posiedzeń i sesji naukowych, wydawanie czasopism, przyznawanie nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia naukowe oraz wspieranie prac nad Polskim Słownikiem Biograficznym. PAU jest również dysponentem Stypendiów Fundacji Lanckorońskich i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich oraz stypendiów Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu im. dr Marii Zdziarskiej-Zaleskiej.

29 listopada 2013 r. na mocy uchwały Rady Polskiej Akademii Umiejętności uruchomiona została pierwsza w Polsce Stacja Naukowa PAU, której siedziba mieści się w Katowicach, w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. 24 lutego 2015r. z inicjatywy prof. zw. dr hab. Aleksandra Błaszczyka, Rada PAU powołała Komisję Nauk Matematycznych, skupiającą działających na Śląsku matematyków zajmujących się zarówno badaniami podstawowymi w matematyce, jak również zastosowaniami matematyki w innych dziedzinach nauki. Swój cel Komisja realizuje poprzez cykliczne spotkania poświęcone wymianie opinii na temat perspektyw rozwoju matematyki w Polsce, a w szczególności na Śląsku. Komisja organizuje również prelekcje na temat prac badawczych realizowanych w ośrodkach akademickich na Śląsku. Równie istotna jest działalność popularyzatorska Komisji kierowana zarówno do szkół ponadgimnazjalnych, jak i akademickich.

Strona Polskiej Akademii Umiejętności : http://pau.krakow.pl/index.php/en/