Pasażerowie podróżujący z Polski do Chin muszą uzyskać:
- negatywny wynik badania COVID-19 wykonanego metodą molekularną (RT-PCR),
- negatywny wynik testu IgM z krwi żylnej na obecność przeciwciał SARS-CoV-2.
Badania muszą zostać wykonane nie wcześniej niż 48 godzin przed planowanym wylotem w jednym z laboratoriów wyznaczonych przez Ambasadę ChRL w Polsce. Na podstawie wyników badań należy wnioskować w Ambasadzie, za pośrednictwem wyznaczonego systemu internetowego, o zaświadczenie o stanie zdrowia (tzw. zielony kod zdrowia). Na pokład samolotu zostają wpuszczane wyłącznie osoby z ważnym zaświadczeniem.
Negatywne wyniki testów wykonanych przed wylotem, zielony kod zdrowia od Ambasady ChRL w Warszawie uzyskany przed wylotem, zaświadczenie o szczepieniu nie zwalniają z konieczności odbycia kwarantanny i przejścia wszystkich wymaganych badań zgodnie z lokalnymi procedurami sanitarno-epidemiologicznymi oraz nie stanowią gwarancji uniknięcia hospitalizacji po przylocie do Chin.
Podróżni po przekroczeniu granicy:
- poddawani są kontroli medycznej, w tym kolejnym badaniom na obecność COVID-19: PCR (z nosa i gardła), na przeciwciała IgM i niekiedy również IgG (z krwi żylnej). W niektórych miastach obowiązkowe są również testy na obecność koronawirusa w postaci wymazów z odbytu.
- obowiązuje ich 14-dniowa lub 21-dniowa kwarantanna na własny koszt w wyznaczonym przez władze miejscu. Dodatkowo, w zależności od regionu docelowego, na podróżnego może zostać nałożona 7- lub 14-dniowa kwarantanna i obserwacja w warunkach domowych.
Łączna długość kwarantanny zależy od docelowego miejsca podróży oraz regulacji obowiązujących w regionie, do którego nastąpił przylot do Chin. Przejazd z miasta przylotu (gdzie miała miejsce główna kwarantanna) do miasta docelowego może wiązać się z obowiązkiem odbycia dodatkowej izolacji. W jej trakcie przeprowadzane są kolejne testy.
Osoby, które w przeszłości przebyły COVID-19, powinny liczyć się z możliwością skierowania na szpitalną obserwację medyczną niezależnie od wyników testów oraz uzyskanych szczepień.
Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwością skierowania na długotrwałą obserwację szpitalną, której ostatecznego okresu nie sposób przewidzieć, m.in. w następujących przypadkach:
- otrzymanie dodatniego wyniku któregokolwiek z kolejnych testów PCR i badań przeciwciał IgM oraz IgG (szczególnie w sytuacji braku zaświadczenia o szczepieniu),
- stwierdzenie w wywiadzie lekarskim faktu przebytego zakażenia na COVID-19 (status “ozdrowieńca") lub niedawnego kontaktu z osobą zakażoną.
Podróżni, u których stwierdzono po przylocie do Chin obecność wirusa COVID-19 (także w formie bezobjawowej) podlegają długotrwałej hospitalizacji, a po wyzdrowieniu jeszcze co najmniej 14-dniowej kwarantannie w wyznaczonym przez władze miejscu (w obu przypadkach na własny koszt – może on wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy CNY).
Zakończenie izolacji jest możliwe w przypadku uzyskania co najmniej dwóch, kolejnych negatywnych wyników testów PCR oraz IgM (niekiedy także w postaci wymazów z odbytu), a niekiedy także na podstawie negatywnych wyników wymazów środowiskowych na obecność COVID-19. Łączny czas izolacji oraz kwarantanny w takim przypadku może wydłużyć się nawet do 3 miesięcy.
W trakcie hospitalizacji i kwarantanny podróżni podlegają bardzo restrykcyjnym procedurom sanitarno-epidemiologicznym. Udzielenie pomocy konsularnej osobom objętym kwarantanną lub innymi ograniczeniami wprowadzanymi przez władze lokalne może być znacznie utrudnione lub zupełnie niemożliwe.
Dołącz do nas